Rusko vyvíjí těžký stroj, který bude využívat k pohybu dynamického přízemního efektu

 Vojenství 
04. srpna 2018 12:32 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Orlan bude hybrid letounu a lodě, který bude cestovat těsně nad hladinou moře Internet
Rusko údajně vyvíjí zcela novou generaci hybridu mezi letadlem a lodí, které se využívají k pohybu přízemního efektu, jenž vzniká při letu těsně nad hladinou moře. Tento efekt poskytuje ekranoplánu dodatečný vztlak, který ho udrží nad hladinou.

Projekt takzvaného ekranoplánu, tedy vozidla pohybujícího se na bázi přízemního efektu, sahá daleko do období studené války. Sovětský svaz tenkrát představil zlověstný stroj s řadou proudových motorů, kterému se přezdívalo „příšera z Kaspického moře“. Později se tento vojenský prostředek ukázal jako velmi neefektivní a nenašel praktické využití.

Novinka, která je původním ekranoplánem silně inspirována, by měla dosahovat rychlosti až 600 km/h. Ruská státní média nedávno uvedla, že ekranoplán Orlan je v současné době již ve fázi vývoje a svou první cestu by mohl uskutečnit již v roce 2027. Vojenská verze tohoto stroje by měla být vybavena výraznou palební silou v podobě několika typů raket.

Vozidlo s přízemním efektem je navrženo tak, aby letělo těsně nad hladinou vody na vzduchovém polštáři, který zajišťuje aerodynamický zdvih. Ekranoplán funguje podobně jako vznášedlo, ale k vytvoření polštáře využívá křídla, která mu umožňují cestovat mnohem vyšší rychlostí.

Sověti během studené války vyrobili několik typů ekranoplánu, z nichž největší byl právě zmíněný stroj z Kaspického moře, který měřil na délku 74 metrů a vážil 550 tun. Dosah tohoto obřího stroje byl kolem tisíce námořních mil. Tento prostředek dokázal letět ve výšce pouze 4 metry nad hladinou moře. Postaven byl v roce 1966 a létal čtrnáct let, než byl v roce 1980 potopen.

Nové stroje využívající přízemního efektu chce Rusko využít zejména pro arktické operace, protože mohou snadno proniknout nad zamrzlé pobřežní oblasti. Působnost těchto strojů by měla být omezena na Kaspické moře, Černé moře, Barentsovo moře a Ochotské moře, kde by mělo střežit severní námořní cesty a fungovat jako záchranný a evakuační prostředek. Dále čtěte: (Rusové oživili sovětský projekt takzvané příšery z Kaspického moře).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky