Ruští hackeři ovládli americkou energetiku. Způsobili masivní výpadky elektrické sítě

 Technologie 
25. července 2018 10:43 / Lukáš Bauer
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ruští hackeři údajně narušili bezpečnostní systémy americké energetické sítě Internet
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnostni (DHS) tento týden uvedlo, že se během loňského roku nabourali ruští hackeři do systémů, které ovládají tamní energetickou síť. Během útoku hrozilo, že hackeři způsobí rozsáhlý výpadek elektřiny.

O hackerském útoku na energetickou síť USA poprvé informovala společnost Symantec, která se zabývá internetovou bezpečností. Podle dostupných zpráv za útokem stojí skupina Dragonfly, která je podporovaná ruskou vládou.

Nyní, poprvé od události zveřejnilo informace o útoku také Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Ve zprávě se uvádí, že hackerské útoky začaly postupně již od roku 2016 a stupňovaly se až do druhé poloviny roku 2017. Úředníci také ve zprávě uvedli, že je možné, že některé útoky v menším měřítku stále probíhají.

První fází útoku byl průnik do systémů partnerských společností, díky kterému hackeři získali přístupy do některých klíčových systémů. Rusové používali falešné e-mailové zprávy a webové stránky pro získání přístupů k vnitropodnikovým sítím přímo od zaměstnanců.

Podle vyjádření DHS se dostali až do bodu, kdy mohli ovládat spínače a v několika případech dokonce způsobili výpadky elektřiny. Podle odborníků nebylo jasné, zda byl útok proveden izolovaně, nebo v rámci přípravy na větší operaci.

Zpráva DHS přichází v období napjatých vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Počátkem července bylo také 12 ruských zpravodajských agentů obžalováno v souvislosti s hackerskou činností během voleb v roce 2016. Dále čtěte: (Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum