Ruská vesmírná zásobovací loď pokořila světový rychlostní rekord

Ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu další zásobovací loď
 Letectví 
12. července 2018 09:11 / Internet
  0   0
Start ruské zásobovací lodi vstoupil během pondělní noci do historie. Ruská nákladní loď Progress MS-09 se totiž dokázala po vynesení na oběžnou dráhu dostat k Mezinárodní vesmírné stanici v rekrodně krátkém čase.

Pokus o nejrychlejší přiblížení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla ruská vesmírná agentura Roskosmos uskutečnit již v minulém roce, byl ale odložen. Nejrychlejší zásobovací mise v dějinách tak byla úspěšně zahájena teprve během pondělní noci. Cesta trvala necelé čtyři hodiny, čímž Rusko nastavilo nový světový rekord.

Ruská nákladní loď Progress MS-09 úspěšně odstartovala ze známého kosmodromu Bajkonur, který byl vybudován již za sovětské éry v Kazachstánu. Na oběžnou dráhu byla vynesena ve speciálním krátkém režimu, který zahrnoval pouze dva oblety kolem Země.

„Nákladní loď Progress MS-09 se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé v historii vesmírných letů byla loď vynesena k ISS podle zkráceného schématu se dvěma oblety planety (Země),“ uvedla na svém twitterovém účtu agentura Roskosmos.

V rámci stávajících ruských i jiných zásobovacích misí se jedná o velice průlomový okamžik, protože dosud trvalo přiblížení zásobovacích lodí k ISS nejméně šest hodin, některé ale také dva dny.

Superrychlá zásobovací mise Progress měla být zahájena již v minulém roce, ale řízení kosmických letů v Rusku ji na poslední chvíli odvolalo. Dopravní loď na ISS přepravila více než dvě tuny důležitých zásob v podobě kyslíku, vzduchu a potravin. Dále čtěte: (Došlo k havárii rakety japonské výroby. Explodovala vteřinu po startu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existující mimozemské civilizace cestující vesmírem? Speciální projekt se zaměří na hledání důkazů

Dům a zahrada

Návod, jak sušit a skladovat bylinky, aby vám vydržely dlouho čerstvé a neztrácely chuť a aroma

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu