Boeing zkracuje vzdálenosti mezi kontinenty. Představil svůj dopravní hypersonický letoun

 Letectví 
30. června 2018 09:19 / Lukáš Bauer
  5   1
📷
1 fotografie v galerii
Hypersonický letoun zvládne cestu z New Yorku do Londýna za dvě hodiny Boeing
Americká společnost Boeing představila svůj koncept hypersonického letounu, který dokáže zkrátit zaoceánské lety na maximálně tři hodiny. Letoun, který ještě nedostal oficiální jméno, společnost představila na konferenci Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Výrobce dopravních letounů Boeing představil první prototyp hypersonického letounu. Nová éra hypersonických letounů, však přijde nejméně za dvacet let. Přesto již dnes letecké společnosti usilovně pracují na vývoji strojů, které budou extrémně rychlé a především komfortní pro přepravu cestujících.

Podle vyjádření Boeingu bude letoun dosahovat rychlosti Mach 5. Díky tomu dokáže překonat cestu mezi kontinenty během dvou až tří hodin. Podle společnosti by mohl letoun cestovat ještě mnohem rychleji, Mach 5 je ale dostatečná rychlost pro přepravu takřka po celém světě a o zvyšování rychlosti se zatím neuvažuje.

Společnost také uvedla, že pro překonání hypersonické rychlosti nad 6 100 kilometrů za hodinu by vyžadovalo kompletní změnu v konstrukci letounu stejně jako použití speciálních materiálů a motorů.

Celý letoun od Boeingu by měl být vyroben z titanu a bude využívat technologii spojující výhody proudového a náporového motoru. Společnost také uvedla, že letoun bude střední velikosti, tedy o mnoho menší než například Boeing 737.

Při vývoji letadla bude výrobce dbát zejména na komfort cestujících. Letadlo by tak mělo létat v letové hladině až 29 000 metrů, kde je natolik řídký vzduch, že vibrace budou naprosto eliminovány. Běžné dopravní lety se pohybují ve výšce okolo 10 600 merů.

Vývojem hypersonických technologií se Boeing zabývá nejen v souvislosti s dopravou, ale vyvíjí také armádní letadla. Nedávno byla zveřejněna zpráva o nástupci legendárního letadla Black Bird (čtěte: Boeing představil nástupce legendy. Bojový letoun pětkrát rychlejší než zvuk).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu