Speciální vesmírná harpuna začne odklízet obrovské množství kosmického odpadu kolem Země

 Technologie 
23. června 2018 09:40 / Lukáš Bauer
  1
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Speciální satelit bude testovat novou technologii pro odstraňování odpadu z oběžné dráhy Internet
Astronauté na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se připravují na úklid oběžné dráhy kolem Země. Ze stanice byl vypuštěn zatím největší satelit, který bude kromě dalších činností testovat vesmírnou harpunu pro zachytávání odpadu. Kolem Země dnes totiž krouží velké množství vesmírného odpadu, který se zde nashromáždil od doby, kdy lidstvo poprvé vzlétlo do vesmíru.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se chystá na velký úklid. Ze stanice na svou cestu vyrazil dosud největší satelit, který bude mimo jiné testovat technologie pro chytání vesmírného odpadu. Podle britské BBC kolem Země krouží tisícovky tun úlomků z přístrojů z bývalých vesmírných misí.

Stokilogramový satelit s názvem RemoveDebris, což v překladu znamená doslova odstranění nebo vyčištění úlomků, je vybaven sadou nástrojů včetně speciální sítě a harpuny pro zachytávání odpadu. Na jeho palubě nechybí také laser a kamerové systémy. Vesmírné plavidlo dle britských inženýrů stálo v přepočtu okolo 300 milionů korun. Polovinu nákladů uhradila Evropská komise, o druhou polovinu se podělilo několik soukromých společností a institutů z Německa, Nizozemska nebo Francie.

Hlavním úkolem satelitu bude pilotní zkouška technologií, které mají být v budoucnu použity k razantnímu snížení stále rostoucího množství odpadu ve vesmíru, který se zde nashromáždil během mnoha vesmírných letů a misí. Mimo jiné bude satelit zkoumat způsob, jakým se odpad na oběžné dráze pohybuje a sbírat důležitá data. Zachycený odpad dokáže navést do atmosféry, kde části raket, satelitů a nejrůznějších nástrojů shoří.

Podle odhadů expertů dnes kolem Země krouží zhruba půl milionu částeček, které dohromady váží asi 7 500 tun. Tento odpad může negativně ovlivňovat fungování satelitů a v krajních případech může ohrozit také samotné vesmírné lety. Na oběžné dráze kolem Země je například evropský satelit, který přestal fungovat v roce 2012 a který je zhruba velký jako dvoupatrový autobus.

Satelit RemoveDebris není jedinou technologií k likvidaci odpadu. Vědci zvažují také další možnosti, například v podobě velkého laseru, který by dokázal energetickým pulzem vyvést trosky z jejich dráhy a nasměrovat je do zemské atmosféry, kde by samovolně shořely. Likvidace odpadu je pro udržitelnost situace na orbitě naprosto klíčová, protože odpadu rychle přibývá a tříští se na stále menší kusy. Dále čtěte: (Airbus vyvinul obrovskou vesmírnou harpunu. Má řešit krizi na oběžné dráze).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda