Policie plánuje nákup flotily dronů. Budou vyhledávat osoby a chránit odlehlé oblasti

 Letectví 
11. června 2018 09:07 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Policie se rozhodla k nákupu dalších dronů pro každý kraj Policie ČR
Česká policie uvolnila finanční prostředky na nákup nových létajících dronů. Drony v policejních barvách se policistům osvědčily během pátrání po hledaných osobách, nebo například v rámci monitoringu oblastí se ztíženým přístupem.

Speciální drony v barvách policie, které jsou vybaveny speciálními technologiemi včetně termovize, využívají příslušníci zákona již dnes. První policejní drony tak například sledují odlehlé chatové oblasti v okolí Brd nebo Orlické přehrady. Policie chce nyní objednat flotilu šestnácti dronů, aby mohla být tato technologie využívána v rámci každého kraje.

„Je připravený kontrakt na dodávku šestnácti kusů různých typů bezpilotních strojů. Budou spadat pod leteckou službu policie a sloužit k monitoringu po celé republice,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová.

V celém Česku dnes slouží pouze pět dronů, dva v Pardubickém kraji a tři ve Středočeském kraji. Za celou dobu své působnosti za sebou mají více než 140 letů, během kterých se policistům několikrát podařilo zabránit trestnému činu nebo pomoci člověku v nouzi.

Ve vzduchu jsou pozorovací drony přibližně jeden týden v měsíci a obsluhují je pouze vyškolení specialisté. Provoz dronů totiž podléhá přísným pravidlům Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) České republiky. Dálkově ovládané stroje tak například nesmějí nad obydlené oblasti a také poblíž letištních ploch. Policie má nicméně s úřadem domluvené výjimky, které se týkají některých oblastí.

Policie si také pochvaluje poměrně nízké náklady na provoz bezpilotních strojů. Letová hodina bezpilotního systému BRUS (Bezpilotní rotorový univerzální systém) vyjde zhruba na 700 korun, u systému DJI Mavic přibližně na 100 korun. Vezmeme-li v potaz, že v některých případech dokáže dron nahradit práci policejního vrtulníku, je úspora nákladů značná.

Drony jsou technologií, která začíná být masově využívána v mnoha oblastech. Obrovské vojenské drony například budou chránit nebe nad Evropou (čtěte: Vzdušné monstrum bude hlídat hranice evropského kontinentu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...