Jsou vesmírné nemoci reálnou hrozbou? Vědci léta pracují nejen na ochraně lidí v kosmu
Smlouva z roku 1967, která má chránit naši planetu před mimozemskou hmotou a ostatní vesmírná tělesa před zamořením pozemskými mikroby, mohla ve své době působit trochu nadčasově. Donedávna bylo totiž riziko takových přenosů mikroorganizmů téměř nemožné, což ale v dnešní době přestává platit.
Inženýři a vědci se proto již léta zabývají vývojem planetární ochrany, která by měla takovým nechtěným událostem zabránit. Do těchto výzkumů jsou zapojeni také čeští vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Čeští experti tak spolupracují na konstrukci speciálního zařízení, které bude součástí programu ExoMars 2020. Na misi se podílí také ruská vesmírná agentura Roskosmos.
Mise na Mars počítá s vypuštěním automatického vozítka, které bude na povrchu Marsu provádět výzkum. Během takové události je potřeba zajistit, aby tato zařízení nepřenesla na Mars pozemské organizmy. Některé formy života ze Země totiž dokážou přežít podmínky ve vesmíru, stejně jako na jiných planetách.
Technika, která bude v kontaktu s povrchem jiných planet, proto musí před zahájením mise projít důkladnou sterilizací. Díky tomu musí být elektronika i další součásti mnohem odolnější než běžná zařízení používaná na Zemi. Sterilizace totiž často probíhá při velice vysokých teplotách, které by běžné součástky zničily.
Tato bezpečnostní opatření se týkají zejména světů, kde vědci předpokládají podmínky vhodné pro vznik života. Kromě Marsu se podobná nařízení týkají také měsíce Europa, naopak pro průzkum Měsíce nebo asteroidů tato opatření neplatí.
Čeští vědci také vyvíjejí elektroniku pro sondu JUICE, která zamíří k Jupiteru. Při své cestě JUICE dvakrát oběhne měsíc Europa. Pravděpodobnost havárie, která by skončila dopadem sondy na povrch Měsíce, je sice malá, přesto musí být zařízení pro jistotu plně sterilizováno.
Zdaleka největší výzvou je pro vědce plánovaná mise na Mars s lidskou posádkou. Žádný skafandr není podle expertů stoprocentní a hrozba proniknutí cizích organizmů je naprosto reálná. Stejně tak je důležité chránit Zemi před případnou hmotou z jiných vesmírných těles. Setkání s cizími bakteriemi může totiž znamenat pro vyšší organismy bez patřičné imunity naprostou zkázu.
V budoucnu budou tato vesmírná pravidla stále přísnější. Do hry totiž vstupují také soukromé společnosti a kontrola bezpečnostních rizik bude provázet v budoucích letech každou misi s plánovaným přistáním nebo přiblížením k rizikovým vesmírným tělesům (čtěte: Na Mars zamíří unikátní robot. Jeho úkolem bude zjistit, co se děje uvnitř planety).