Automobilová legenda. Zajímavosti, které jste možná nevěděli

Ford model T byl prvním sériově vyráběným autem na světě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
17. května 2018 10:32 / Shutterstock
  1   0
Ford model T. O legendě nazývané také plechová Líza nebo Kraksna, jejíž výroba byla ukončena před 101 lety, byly už popsány stohy papíru a její historie je všeobecně známa. Jsou ale zajímavosti, které jste možná dosud nevěděli.

Tajné oddělení

Henry Ford je posedlý myšlenkou na cenově dostupný vůz. Zřizuje proto v roce 1906 tajné oddělení plné schopných inženýrů. V uzavřené tajné místnosti po dva roky společně s Henrym Fordem dumají a vymýšlejí návrh prvního lidového auta. Ford chce pro své auto jen to nejlepší. Při zkoumání materiálů tak naráží na vanadiovou ocel, která je lehčí a třikrát pevnější než běžně dostupná ocel. V Americe té doby ji však nikdo neumí vyrobit. A tak si Ford doveze z Francie metalurga a začne si ocel vyrábět sám. Součástkami z vanadiové oceli tak mohou chlubit jenom luxusní francouzská auta a model T. O unikátním autě pro země třetího světa se dočtete zde.

První vozy

První „téčko“ je vyrobeno 27. září 1908 a během října vyrobí dělníci dalších 8 vozů. Nejsou však určeny pro Američany. Ford je posílá na autosalon do Paříže a na výstavu v londýnské Olympii. Američanům se představuje v Grand Central Palace v New Yorku až 31 prosince.

Problémy s výrobou 

Prakticky ihned po uvedení na trh vznikne Fordovi problém. O auto je takový zájem, že výroba nestíhá. A tak v roce 1910 nechává postavit novou továrnu prošpikovanou nejmodernějšími vychytávkami té doby. Na celém světě žádná modernější neexistuje. A tady jako první zavádí pásovou výrobu. Dělníci vozy montují na pohyblivých poncích, které putují po jednotlivých pracovištích. Výroba a montáž probíhá směrem od střechy do přízemí. V nejvyšším patře se vyrobí panely karoserií, ve třetím truhláři vyrobí kola, nasadí pneumatiky a lakýrníci nalakují plechy. Ve druhém patře se auto zkompletuje na kovovém šasi a nakonec vyjede po rampě v přízemí.

Neuvěřitelná produktivita

Tempo výroby se v prvých letech každý rok zdvojnásobí. V roce 1910 vyrobí Ford 19 050 další rok 34 858 a v roce 1912 už 68773 automobilů. A výroba se i nadále zrychluje. Postupně se kompletace jednoho vozu zkracuje z původních 12 hodin na, v té době neuvěřitelných, 93 minut. Z výrobního pásu tak sjíždí každé 3 minuty nové auto. V roce 1923 pak dosahuje vrcholu, kdy továrna doslova chrlí každých 15 vteřin nový vůz! O rekordních prodejích málem zkrachovalé značky jsme informovali v tomto článku.

Nedosažitelná cena

Díky pásové organizaci výroby je cena nového vozu hluboko pod cenami konkurence. První vozy se prodávaly za 850 dolarů. A zákazníci šílejí. U konkurence se totiž cena nového auta nedostane pod 2 000 dolarů. A díky vysoké produktivitě fordovy továrny cena dále klesá až na neuvěřitelných 290 dolarů.

Miliony aut

V červnu roku 1924, přesně ve středu 4. června. sjede z výrobní linky vůz, kterým téčko překoná hranici 10 000 000 vyrobených automobilů. A když je v květnu roku 1927 výroba plechové Lízy ukončena, zastaví se číslo na 15 176 888 vyrobených kusech.

Splněný sen

Henri Fordovi se tak splnil sen, který měl u zrodu své výroby. „Postavím auto pro masy. Bude dost velké pro rodinu, ale také dost malé na to, aby s ním jeden člověk mohl jezdit a starat se o ně. Bude vyrobeno z nejlepších materiálů, nejlepšími zaměstnanci, s nejjednodušší konstrukcí, kterou je moderní inženýrství schopno vymyslet. Ale bude tak levné, že každý člověk pracující za dobrý plat bude vlastnit jedno - a užívat si se svou rodinou mnoho hodin radosti pod božím širým nebem“.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Oblékněte obyčejný plastový truhlík nebo květináč do dřevěného kabátu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu