Záchrana života po telefonu? Nový software by měl pomoci v krizových situacích

Nový software by měl na tísňové lince napomoci rozeznat srdeční zástavu
 Technologie 
12. května 2018 16:14 / Shutterstock
  0   0
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A v krizových situacích můžeme volat tísňovou linku a přivolat pomoc. Nový software má napomoci rozeznat z probíhajícího hovoru srdeční zástavu.

Dánská společnost Corti hodlá během léta rozšířit testování softwaru, který dokáže na základě obsahu hovorů na tísňových linkách rozeznat případy srdeční zástavy. Vývojáři společnosti tvrdí, že její software to zvládne rychle a s větší přesností než operátoři.

Včasné rozpoznání srdečních příhod je v těchto případech zcela zásadní a každou minutou bez pomoci se šance na přežití snižuje o sedm až deset procent. Software firmy Corti "naslouchá" hovorům na tísňových linkách a může plnit úlohu jakéhosi asistenta pro operátora. Tomu nabízí ideální otázky na volajícího a následně odhadne, zda situace odpovídá zástavě srdce. V telefonátech systém vyhodnocuje verbální i neverbální prvky, tedy například tón hlasu, nebo frekvenci dýchání volajícího.

Zatím si podle autorů systém vede výborně. Při analýze více než 160 tisíc hovorů identifikoval "ambulantní" zástavu srdce s úspěšností 93%. Operátoři měli úspěšnost pouze kolem 70%. A navíc prý je software při vyhodnocení situace rychlejší než člověk. Rozdíl činí téměř tři čtvrtiny minuty ve prospěch testovaného systému. O úspěšném využití kmenových buněk se dočtete v tomto našem článku.

Odborníci však mají i zatím nezodpovězené otázky. Například jaký byl při testování počet "planých poplachů", čili případů, kdy software označil za srdeční zástavu jiný problém. Podle zástupce společnosti však byla frekvence srovnatelná s operátory.

Jak již bylo řečeno, testovaný systém nedělá rozhodnutí sám, ale pouze napovídá vyškolenému operátorovi. Testování má i nadále pokračovat. Zatím probíhá v Kodani, od léta by ho však měla začít testovat čtyři další evropská města.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejstarší jeskynní malba zvířete byla objevena v Indonésii. Vyobrazuje divočáka

Dům a zahrada

Morče je skvělý mazlíček nejen pro děti. Takto se od sebe liší jednotlivá plemena

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Zavřít reklamu