Plynové jezero smrti na hranicích Rwandy je dnes unikátním zdrojem elektřiny

 Technologie 
30. dubna 2018 10:15 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Unikátní elektrárna získává palivo ze dna jezera ContourGlobal
Jezero na hranicích Rwandy a Konga je přezdívané jezero smrti kvůli obrovskému obsahu metanu, který se v pravidelných intervalech uvolňuje a na břehu zabije vše živé. Díky průkopnickým technologiím se podařilo tuto smrtící oblast přeměnit na spolehlivý a zcela obnovitelný zdroj elektřiny pro chudou africkou zemi.

Unikátní projekt obnovitelného zdroje elektrické energie vznikl na jezeře Kivu v roce 2016, kdy zařízení s odvozeným názvem KivuWatt zahájilo svůj provoz. Nyní po téměř třech letech ho rwandská vláda hodnotí jako velice úspěšný, dřívější hrozba se totiž stala spolehlivým zdrojem elektrické energie pro tisíce rodin.

Jezero Kivu, které je známé tím, že je doslova natlakováno plynem, leží na hranici Rwandy a Konga. Je často přezdíváno jezerem smrti, protože zde v minulosti došlo již několikrát k hromadným úmrtí lidí i zvířat. Nahromaděný metan, který vzniká z oxidu uhličitého za pomoci mikroorganismů, se totiž v pravidelných intervalech uvolňuje a zahubí na břehu vše živé.

Značné množství oxidu uhličitého se do jezera dostává z nedaleké sopky, ten pak konzumují vodní mikroorganismy, které ho přemění na metan. Vědci odhadují, že je ve vodě rozpuštěno více než 60 mld. m³ metanu a 300 mld. m³ oxidu uhličitého.

Projekt metanem poháněné elektrárny KivuWatt z počátku nebudil příliš důvěru, ale nakonec získal podporu amerického investora společnosti ContourGlobal. Bylo potřeba překonat řadu technických překážek, ale projekt se ukázal jako velmi zdařilý. Důkazem toho je také fakt, že na Kivu by měla vzniknout brzo konkurence. Těžaři dnes z vody dokáží získat až 82% metanu a celý systém je navržen tak, aby minimálně zasahoval do ekosystému jezera.

Elektrárna má prozatím instalovaný výkon 26 MW a podle rwandských úřadů pracuje s uspokojivou spolehlivostí. Společnost ContourGlobal má v příštích letech rozšířit výkon až na 100 MW.

V energetické oblasti dochází v posledních letech k velkým inovacím směrem k zelené energii. Své využití bude ale mít v budoucnu na některých problematických místech i jaderná energie. Rusové například spustili zajímavý projekt plovoucího jaderného reaktoru (čtěte: První plovoucí jaderná elektrárna na světě bude spuštěna již v příštím roce).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Trápí vás ztráta pružnosti kůže, dehydratace či akné? Udržet si hezkou pleť vám pomůže inovativní...

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím