Obyčejná dieselová ponorka dokázala potopit nejmodernější letadlovou loď

 Vojenství 
17. dubna 2018 08:04 / Lukáš Bauer
  8
📷
3 fotografie v galerii
Ponorka potopila během cvičení americkou letadlovou loď Internet
V roce 2005 se zúčastnila dieselová švédská ponorka společného cvičení s americkým námořnictvem. Během této vojenské operace došlo k nečekané události, kdy se obyčejné ponorce s dieselovým motorem podařilo obelstít pasivní sonar a torpédovat americkou letadlovou loď.

Během cvičení se mohutné švédské ponorce podařilo proniknout pasivní sonarovou obranou letadlové lodi USS Ronald Reagan a celé její doprovodné flotily. Ponorka cvičně letadlovou loď nejen potopila, ale také se bez jediného škrábance dostala zpět.

Jak se něco takového může stát, se ptalo mnoho odborníků. Odpovědí je poměrně starý, ale velice účinný pohonný systém švédského stroje. Ponorky třídy Gotland používají totiž vysoce optimalizované motory Sterling, které dobíjejí baterie, které po přepnutí pohání motory.

Výsledkem tohoto dieselelektrického pohonu je naprosto tichý chod, kterému se nemůže vyrovnat žádná jiná dieselem poháněná ponorka. Tento systém je dokonce tišší než provoz jaderných ponorek, které je možné lokalizovat snáze kvůli proudící chladicí kapalině reaktoru.

Ponorky třídy Gotland jsou specializované pro službu v mělkých vodách Baltského moře a schopné ničit hladinové lodě a ponorky protivníka, provádět průzkum a speciální operace či klást miny. Všechny ponorky této třídy jsou stále v aktivní službě.

Příběh je jasným důkazem toho, že i nejmodernější inženýrství nemusí vždy znamenat vytvoření toho nejlepšího řešení, což ve válce platí dvojnásob. Podobná akce se během studené války podařila také jedné britské ponorce (čtěte: Příběh britské ponorky, která během studené války ukradla super tajný sovětský sonar).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47