Roboti nás již brzy budou verbovat do práce. Rozdávat nám budou také výpovědi!

Umělá inteligence bude ovládat mnoho lidských činností
 PC a Mobily 
12. dubna 2018 10:30 / Shutterstock
  0   0
Umělá inteligence zažívá v posledních letech obrovský vzestup. Již dnes se řada technologických společností na algoritmy obrací s posouzením profilu budoucích zaměstnanců a je pouze otázkou času, kdy převezmou celý proces náboru a propouštění zaměstnanců.

Celosvětově nejoblíbenějším softwarem v tomto odvětví je specializovaný program Xander, který dokáže zjistit emoce, které zaměstnanec cítí. Umělou inteligenci Xandeer vyvíjí technologická firma Ultimate Software.

Využívá ho řada firem jako například společnost SPS Companies v Manhattanu v Kansasu. Této společnosti umělá inteligence (AI) analyzuje reakce zaměstnanců v důvěrném průzkumu a dokáže vyhodnotit jejich postoje a názory na základě mnoha parametrů.

Existují také případy, kdy firmy využívají podobné technologie k zvyšování produktivity svých zaměstnanců. V poslední době se ale složité algoritmy stávají také užitečným nástrojem k měření pocitů zaměstnanců, nebo během procesu při přijímání a propouštění lidí.

Podle statistik až 40 procent světových zaměstnavatelů využívá nějaký druh AI. Zároveň s tím, jak roste zapojení AI do tohoto druhu rozhodování, stoupají i obavy odborníků a právníků zabývajících se právy zaměstnanců.

Přestože se umělá inteligence k lidské inteligenci zatím ani neblíží, v posledních letech se tato technologie neustále rozvíjí. Například výzkumná firma DeepMind, kterou vlastní společnost Google, vyvíjí novou umělou inteligenci, která se učí chápat „myšlenkové pochody“ jiných umělých inteligencí.

Systémy AI spoléhají na umělé neuronové sítě, které se snaží simulovat způsob, jakým funguje lidský mozek při učení. Tato neuronová síť se dá vytrénovat k tomu, aby rozpoznávala vzorce informací včetně řeči, textových údajů nebo vizuálních informací. Řada odborníků ale upozorňuje na to, že ve špatných rukou může být umělá inteligence destruktivním nástrojem (Dále čtěte: Odborníci se nemohou shodnout, zda umělá inteligence bude spásou lidstva nebo hrozbou).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu