Technologický institut vyvíjel zbraně s umělou inteligencí. Odborníci s ním ukončili spolupráci

 Vojenství 
08. dubna 2018 08:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Jihokorejský institut překročil etickou hranici a je bojkotován Shutterstock
Přední světoví experti v oblasti umělé inteligence ukončili spolupráci s jihokorejským technologickým institutem, který podezírají z účasti na vývoji zbraní s umělou inteligencí. Pracovníci institutu údajně vyvíjeli válečné stroje poháněné umělou inteligencí.

Letos v únoru otevřel KAIST společně s jihokorejskou firmou pro výrobu kazetové munice Hanwha Systems nové centrum pro vývoj logistických systémů, navigace bezpilotních podmořských plavidel, sledovacích zařízení a dalších technologií využívajících umělou inteligenci. Odorníci však nad touto činností požadují stálý dohled, šéf institutu Šin Song-čchul to však odmítá.

Boj proti jihokorejského institutu organizuje profesor Toby Walsh z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. „Pokud budou samostatně fungující zbraně vyvinuty, umožní to, aby byly válečné konflikty rychlejší, smrtelnější a měly dosud nevídaný rozsah," uvedl Walsh.

Umělá inteligence je v hledáčku mnoha světových armád, uvádí vědec Greg Allen, který je spoluautorem velké studie, která řeší právě tento problém. Americká armáda financuje, testuje a využívá různé formy strojové inteligence už řadu let. V roce 2001 dokonce Kongres nařídil, aby byla do roku 2015 třetina vojenských vozidel autonomních.

Studie uvádí, že rychlé nasazení vojenských technologií s umělou inteligencí zvýrazní roli USA jako nejsilnější armády světa. Chytřejší, obratnější a rychlejší roboti by mohli podporovat vojáky a zlepšovat akceschopnost armád při pozemních operacích, jakou jsou ty v Iráku nebo Afghánistánu. Hlavní výhodou zatím je, že takové mise si vyžádají méně lidských sil – a řada z nich se možná již brzy obejde zcela bez nasazení lidí.

Zaměstnancům společnosti Google se také nelíbí spolupráce jejich zaměstnavatele na armádních projektech. Otevřeným dopisem společnost vyzvali, aby spolupráci s armádou na projektu, jehož cílem je využití umělé inteligence ke zpřesnění náletů bezpilotních letounů, ukončila. Umělá inteligence Google by měla obrazové záznamy z bojiště či z místa náletu analyzovat a úder tím zefektivnit (čtěte: Umělá inteligence Google slouží v armádě. Vyvolává to obavy).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod