Čína testuje novou hypersonickou zbraň, která umí zmást i protiraketovou obranu

Nová hypersonická čínská zbraň DF-17 je armádním systémem budoucnosti
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
02. ledna 2018 10:48 / Internet
  5   3
Čína otestovala nový hypersonický zbraňový systém nesoucí označení DF-17. Nová zbraň je navržena tak, aby si poradila i se vzdušnou obranou nepřítele. Nová zbraň se má stát v budoucnu páteří čínského raketového vojska.

Nová hypersonická zbraň známá jako Dong Feng „východní vítr“, z čehož pochází označení DF-17, byla testována během listopadu po více než padesáti vývojových zkouškách v letech 2014 až 2016.

Raketa byla vypuštěna z kosmodromu Jiuquan Space, který se nachází ve vnitrozemí Mongolska. Očekává se, že raketa konstruovaná na bázi hypersonického kluzáku vstoupí do provozu v roce 2020 a její odhadovaný dostřel bude 1 100 až 1 500 km.

Hypersonické kluzáky se liší od běžných balistických střel několika klíčovými vlastnostmi. Tradiční balistické hlavice jsou umístěny na vrcholu balistické rakety, jsou vystřeleny do vesmíru a znovu se vracejí k zemské atmosféře tisíce kilometrů extrémně vysokou rychlostí. Více o mezikontinentálních balistických raketách se dočtete v tomto článku.

Hypersonické kluzáky mohou být vystřeleny stejně jako balistická raketa, nebo vypouštěny z letadla ve vysokých nadmořských výškách, ale nelétají do vesmíru. Poté klesají zpět na Zemi při hypersonických rychlostech Mach 5+.

Kluzáky je nemožné zachytit tradičními radary pro lokalizaci balistických střel. Ve spojení s obrovskou rychlostí, kterou se řítí na svůj cíl, proti těmto střelám prakticky neexistuje účinná obrana.

Kromě Číny pracují na hypersonických zbraních také USA a Rusko a Francie. Podle nedávné studie představují hypersonické zbraně větší pravděpodobnost války, protože například v případě „vojenského omylu“ je reakční doba, po kterou lze konfliktu zabránit, velmi krátká.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu