Bombardování během druhé světové války vysílalo rázové vlny hluboko do vesmíru

Rázové vlny z bombardování putovaly do vesmíru
 Vojenství 
30. září 2018 09:51 / Internet
  3   0
Vědci zjistili během výzkumu rázových vln zajímavou skutečnost. Domnívají se totiž, že rázové vlny, způsobené rozsáhlým bombardováním během druhé světové války, byly vysílány daleko do vesmíru. Vědci vycházeli z rádiových záznamů ze 40. let dvacátého století.

Druhá světová válka s sebou přinesla zkázu v podobě vybombardovaných měst a obrovského počtu obětí. Ukázalo se však, že účinky našich zbraní mohou působit ještě daleko za hranicemi naší planety. Rázové vlny vznikající během bombardování jsou totiž natolik silné, že mohou cestovat vesmírem.

Autoři studie z Univerzity of Reading ve Velké Británii využili rádiové záznamy z válečného období, aby zjistili, zda bombardování mělo vliv na rádiové přenosy. Během tohoto výzkumu zjistili, že rázové vlny, způsobené padajícími bombami nejen narušovaly rádiovou komunikaci, ale cestovaly daleko za hranice naší planety.

Rádiový výzkum z této doby, který monitoroval ionosféru, zaznamenal výkyvy zejména v rozsahu 62 až 186 kilometrů nad zemským povrchem. Během bombardovacích náletů se také výrazně snížila koncentrace elektronů, což naznačuje že bomby dokázaly pohybovat energetickými pásy.

Je známo, že letci, kteří během bombardování létali, často hlásili, že jejich letadlo bylo poškozeno rázovou vlnou, přestože se letoun nacházel nad doporučenou hranicí. Dřívější propočty byly pravděpodobně mylné a rázové vlny byly mnohem silnější.

Nejsilnější rázové vlny pravděpodobně vytvářela spojenecká letadla, která byla vybavena 22tunovými bombami „Grand Slam“. Výbuch z takto silné bomby může být podle vědců skutečně možné zachytit i ve vzdáleném vesmíru. Potencionální mimozemské civilizace tak mohly zachytit signály ze vzdálené Země.

Výsledky výzkumu mohou vědcům pomoci lépe pochopit, jak meteorologické i lidmi způsobené jevy na Zemi ionosféru ovlivňují – i to, jak citlivá a tedy zranitelná je tato oblast atmosféry. Dále čtěte: (Dvojice těžkých ruských bombardérů letěla příliš blízko Aljašky. Vyprovodily je stíhačky F-22 Raptor).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Potvrzeno. Na Měsíci se skutečně nachází voda

Dům a zahrada

Vypěstujte si vlastní zelený čaj. Není to těžké a získáte tím krásnou pokojovou rostlinu

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu