Stalinův pancéřovaný vlak stojí na opuštěné koleji v jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu

 Technologie 
26. září 2018 09:56 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Stalinův opancéřovaný vagón stojí na koleji v Gruzii Internet
Někdejší vůdce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin měl podobně jako Hitler svůj opancéřovaný vlak. Vagón, ve kterém Stalin cestoval, je dnes vystaven v Gruzii poblíž jeho místa narození. Opancéřovaný vagón stojí na kolejích, které nikam nevedou.

Stalinů vagón takzvaného vladikavkazského typu, který byl původně vyroben pro cara Mikuláše II., je dnes k vidění v gruzínském městě Gori. Tento unikátní vagón byl za dobu své existence svědkem mnoha převratných událostí.

Opancéřovaný železniční vagón byl vyroben počátkem 20. století v petrohradských Putilovských závodech. Jelikož byl vagón vyroben pro Mikuláše II., který byl pověstný svou skromností, jeho interiér je zařízen velice prostě.

Stalin neměl rád létání, a proto dával přednost cestování vlakem ve svém carském opancéřovaném vagónu. Experti se domnívají, že tímto vozem samotný car necestoval, ale mohl být součástí větší vlakové soupravy, kterou odjel v osudném roce 1917 na frontu.

Druhou možností také je, že si původně honosnější interiér vagónu mohl Stalin přizpůsobit svému vkusu a jedná se o původní carův pancéřový vůz. Vagón je vybaven kuchyní, dvojící kupé pro ochranku a důstojníky. Dále je ve voze Stalinova ložnice, koupelna, záchod a velký salón.

Zařízení vozu je prosté, ale díky tomu vydrželo v původním provedení více než století. Opancéřovaný vůz váží 84 tun a jeho pancéřování sahá až do výšky oken. Tímto vozem jel Stalin například na konference do Jalty. V roce 1985 byl vůz převezen do gruzínského města Gori, kde dnes odpočívá v blízkosti muzea. Dále čtěte: (Američané odčerpávají olej z radioaktivního vraku. Představuje časovanou bombu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Tech

Solární plachty, které ohýbají světlo, jsou budoucností efektivního pohonu kosmických lodí

Zavřít reklamu