Vědci už umí vylepšit naše sny

 Technologie 
22. dubna 2020 16:22 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Nelze toho ale zneužít? Depositphotos
Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) tvrdí, že mohou vylepšit vaše sny, takže váš spánek bude vlastně naprosto dokonalý. A rovněž tvrdí, že proměna snů v použitelná data může být přínosem pro váš bdělý život.

Vědci dokáží ovlivnit naše sny díky nové technologii. Se senzory omotanými kolem zápěstí a prstů uživatele zařízení sleduje tóny svalů, srdeční frekvenci a vodivost kůže a identifikuje různé fáze spánku. Když uživatel sklouzne do hypnagogie, zařízení přehraje předem nahranou zvukovou stopu, obvykle sestávající z jednoho slova, a zaznamenává cokoli, co by uživatel mohl odpovědět jako odpověď.

Zvuky jsou i ve snech

Vědci během studie na padesátce dobrovolníků zjistili, že obsah zvukového podnětu se úspěšně objevil ve snech sledovaných lidí. Například, když spáči zaslechli slovo „tygr“, hlásili, že sní o tygrovi. Navíc ale vědci zjistili, že tato interakce s hypnagogickým stavem zlepšila výkonnost při kreativních úkolech testovaných lidí.

Hypnagogie je fáze mezi bděním a spánkem, se kterou lze manipulovat, protože sice spíte a máte sny, ale zároveň máte i vědomí. A s tím vším lze v tento okamžik díky nové technologii manipulovat.

Není to nebezpečné?

Vědci, kteří stojí za touto novou technologií, tvrdí, že ať už mluvíme o rozšíření schopností paměti nebo o zvýšení kreativity nebo jen o zlepšení nálady pro nový den, je tato novinka pro všechny tyto věci důležitá.

Zároveň ale tvrdí, že obecné znalosti toho, co přesně sny znamenají, je stále ještě i ve vědecké komunitě základní.

O to víc je překvapující, že byť pořádně vědci nevědí, co sny jsou a jaký mají význam, už jimi umí manipulovat. A to samo o sobě zní dost nebezpečně. Taková technologie by totiž mohla být velice snadno zneužita a z lidí, na kterých by byla použita, by mohla vytvořit zcela jiné osobnosti.

Proto vědci s touto technologií u veřejnosti žádné velké nadšení nevyvolali, naopak je představitelné, že se o ni budou zajímat různé tajné programy. Dále čtěte: Vrchol nových technologií. Inteligentní toaleta umí nevídané věci.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít