Rusko testuje antisatelitní raketu, americké vesmírné síly z toho nemají radost

 Vojenství 
21. dubna 2020 07:50 / Mirka Malá
  10
📷
2 fotografie v galerii
Studená vesmírná válka je v plném proudu Depositphotos
Rusko otestovalo antisatelitní raketu v rámci zkoušek této nové technologie. Tu americké vesmírné síly považují za hrozbu pro tamní orbitální aktiva.

Ruská raketa je určena k ničení satelitů na nízké oběžné dráze Země. Tento test sledoval zkušební manévry dvou satelitů na oběžné dráze Země, které vykazují vlastnosti vesmírné zbraně. Jde o satelity COSMOS 2542 a COSMOS 2543, které USA přísně sledují. V únoru americké vesmírné síly uvedly, že tyto ruské satelity sledují americký špionážní satelit, což bylo chování, které velitel vesmírných sil, generál John Jay Raymond označil za neobvyklé a znepokojivé.

Rusko jako hrozba ve vesmíru

US Space Force mají také vážné obavy z tohoto nedávného raketového testu DA-ASAT. Podle Američanů jde o další příklad toho, že hrozby pro vesmírné systémy USA a spojenců jsou skutečné a vážné.

Test nové technologie považují USA za nebezpečné i z jiného důvodu. Domnívají se, že vesmír je strategickým místem pro všechny národy a náš způsob života. Požadavky na kosmické systémy přetrvávají i v dnešní době krize, kdy globální logistika, doprava a komunikace jsou klíčem k porážce pandemie COVID-19.

Antisatelitní zbraně jsou nebezpečné

Antisatelitní zbraně však nejsou hrozbou jen pro samotné satelity, ale také pro vesmír jako takový. Pokud by byly používány často, rozmnožily by tak na orbitě řady trosek a vesmírného haraburdí z poškozených a zničených kosmických lodí a satelitů, které by pak na oběžné dráze mohly poškodit funkční satelity.

Například Indie provedla v březnu 2019 antisatelitní test, který vytvořil nejméně 60 velkých kusů orbitálních zbytků. Ty podle NASA mohly zasáhnout Mezinárodní kosmickou stanici a ohrozit tak životy astronautů.

Americké vesmírné síly, které byly z části vytvořeny i na ochranu technologií ve vesmíru, tak s takovými aktivitami nesouhlasí. Navíc Rusko i Čína pokračují ve zlepšování svých vesmírných programů a aktivit na nízké oběžné dráze Země. Tyto akce Ruska by navíc mohly přispět k zostření politického napětí, které již mezi Ruskem a USA panuje.

Kromě toho ruští představitelé nadále pracují na vývoji pokročilých, potenciálně ohrožujících vojenských technologií, a to včetně hypersonické zbraně a jaderného torpéda o velikosti 100 megatun. Dále čtěte: Americké letectvo chce nové vybavení bombardéru B-1B. Ponese hypersonické rakety.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít