Mobily a počítače umožňují lépe zvládat aktuální krizi kolem koronaviru. Pomoct můžete i vy

Ve světě nul a jedniček můžete nabídnout svůj počítač pro vzdálené výpočty proti koronaviru
📷
Další 3 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
08. dubna 2020 06:18 / Pixabay
  0   0
Možná už vás také napadlo, jak důležité jsou v současné situaci mobilní telefony a počítače. Možná důležitější, než si myslíte.

Mobily a přenosné počítače jsou v současné době mnohem důležitější a umožňují mnohem lépe zvládat aktuální krizi kolem koronaviru. Dokonce přímo pomáhají v boji proti nemoci.

Sdílený výpočetní výkon

Zajímavou možností, která se týká spíše výkonnějších domácích stolních sestav, je nabídnutí jejich výkonu pro výpočty, které jsou užitečné pro zjištění možností, jak koronavirus porazit z hlediska jeho chemických vazeb a pronikání do organismu. Hledá se vlastně vazba proteinu na receptor v plicní buňce. Je zapotřebí nasimulovat obrovské množství variant, které potom umožní najít řešení v podobě léku, který bude onomu propojení bránit. Vědci ze Stanfordské univerzity nabídli svůj projekt Folding@Home. Ten byl už dříve využíván pro podobné výpočty důležité při hledání léků na různé typy rakoviny či třeba Parkinsonovu chorobu a jiné nemoci. Dnes je zase hlavním tématem Covid 19. Kdokoliv se připojí a přihlásí svůj počítač do projektu, může tak urychlit nalezení léku.

Prakticky jde o to, že u vašeho zapnutého počítače dojde k alokování části výkonu pro cizí výpočet. Věnujete proto svůj počítač na dálku pro dobrou věc. Můžete samozřejmě sami běžně pracovat, jen na pozadí poběží propočty, které budou po síti komunikovat s univerzitním serverem.

Vyhledávání kontaktů s nakaženými

Jak možná někteří zachytili i jinde, čeští programátoři nabídli zajímavý projekt, který už je využíván, kdy ve spolupráci s operátory mobilních sítí dokáží dodat hygienikům podrobné informace o pohybu člověka, kterému byla nařízena z důvodů probíhající infekce koronavirem karanténa. Hygienik místo složitého dotazování na možné kontakty dostane přehlednou mapku s pohybem infikované osoby, která si tak snáze vzpomene na jednotlivé osoby, se kterými se na různých místech setkala. Celá věc je i dobře zabezpečena proti zneužití údajů. Operátoři sami tyto informace dále neuchovávají a ani hygienici mapku nikomu dalšímu nepředávají. Vše se děje v souladu se zákonem, který v takových případech platí.

Zábava a informace

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout možnost informovat skrze mobilní techniku uživatele o různých opatřeních, ale také umožnit těm, kdo jsou neočekávaně mimo školu nebo pracoviště, jak naplnit čas alespoň nějakou aktivitou. Nabízí se proto možnost čtení, poslouchání hudby, sledování filmů. Tím spíše, když někteří operátoři nabízejí k tomu i data zdarma, případně možnost volání a další bonusy. Pokud si chcete váš mobil zvukově užít na maximum, možná se vám bude hodit i článek zde.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Pravěký oceán nebylo místo ke koupání. Dno se hemžilo obřími dravými červy

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Zavřít reklamu