Apple shání tisíce tun kobaltu. Nové zdroje vzácných kovů se hledají stále obtížněji

 PC a Mobily 
23. února 2018 09:45 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Společnost Apple chce kupovat kobalt přímo z dolů Shutterstock
S obrovským nárůstem poptávky po drahých kovech se tato komodita stává stále hůře dostupnou. Velké technologické společnosti a výrobci elektromobilů totiž světové zásoby doslova vysávají a nové zdroje je stále těžší najít. Společnosti Apple v tomto směru trochu ujel vlak a nyní se snaží získavat kobalt přímo od těžebních společností.

Bezdrátová sluchátka, drony, telefony nebo elektromobily mají jedno společné, všechna tato zařízení totiž spoléhají na dobíjecí lithium-iontové baterie, které obsahují vzácné kovy, jako je například kobalt, který tvoří v baterii katodu. Vzhledem k extrémnímu nárůstu poptávky v posledních letech je zajištění fungujících pravidelných dodávek pro technologické společnosti stále těžší.

Tato vysoká konkurence v oblasti baterií tak trochu unikla pozornosti společnosti Apple, která se nyní snaží získat drahý kobalt přímo v dolech. Podle agentury Bloomberg jedná Apple s několika těžebními společnostmi o nákupu několika tisíc tun kobaltu. Kobalt je nezbytnou součástí lithium-iontových baterií a experti odhadují, že poptávka po něm se v příštích deseti letech více než zdvojnásobí.

Apple zatím žádný kontrakt neuzavřel, tato jednání ale naznačují výrazný strategický posun. Technologický gigant si totiž kupoval hotové baterie od svých dodavatelů. Nyní je ale vidět, že se Apple obává možného nedostatku kobaltu a nejen to. Společnosti to také zajistí mnohem lepší dohled nad tím, odkud její kobalt bude pocházet. V minulosti totiž jméno společností Apple, Samsung a Sony bylo spojeno s velmi neetickými podmínkami, které při těžbě vzácných kovů často panují.

Dotčené společnosti v té době přislíbily, že budou mnohem pečlivěji posuzovat své zdroje a vyhnou se nákupu surovin od těch dodavatelů, kteří využívají k těžbě dětské práce nebo své zaměstnance otročí za velice nízké mzdy, podobně jako tomu bylo například u gigantické společnosti Foxconn v Číně.

Továrna před několika lety informovala o epidemii sebevražd, jejichž vyšetřování odhalilo, že byly způsobené dlouhými pracovními směnami, nízkými platy a nelidskými pracovními podmínkami. Množství sebevražd bylo tak veliké, že donutilo management továrny instalovat do oken sítě.

Lithium-iontové baterie jsou dnes doslova na každém kroku. O nejbezpečnější technologii se ale přitom rozhodně nejedná. Při porušení jejich obalu může totiž poměrně snadno dojít k explozi, jako okusil například jeden čínský zákazník v prodejně s mobilními telefony (Při porušení obalu baterie hrozí exploze. Číňan se přesvědčil na vlastní kůži). Lepší masová technologie na výrobu velkokapacitních baterií zatím neexistuje, a tak čas od času stále budeme slýchat o podobných incidentech.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve