Největší stroje lidstva budou vyrobeny přímo ve vesmíru

 Technologie 
20. února 2018 10:19 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
V budoucnu bude možné ve vesmíru postavit téměř cokoliv Internet
V nepříliš daleké budoucnosti by mohly rakety do vesmíru vynášet už jen potraviny a materiál. Všechna zařízení, družice a teleskopy obřích rozměrů by mohly být vyráběny přímo ve vesmíru za pomoci speciálních 3D tiskáren. Na této vizi budoucnosti totiž v současné době pracuje jedna americká společnost.

Americká společnost s příznačným názvem Made In Space se sídlem v Kalifornii pracuje na vývoji speciálních 3D tiskáren, které budou schopny vyrábět celá zařízení a rozsáhlé konstrukce přímo ve vesmíru.

Společnost už má dokonce první prototyp s názvem Archinaut, který by měl být spuštěn koncem tohoto roku. V budoucnu by podobné stroje jako Archinaut mohly být schopny vytisknout téměř vše přímo na oběžné dráze.

Ve vesmíru totiž na rozdíl od Země velikost nehraje téměř žádnou roli. Lidstvo tak bude moci realizovat obrovské konstrukce, satelity nebo dalekohledy, jejichž vynesení na oběžnou dráhu by jinak nebylo možné, nebo by bylo extrémně nákladné.

„Můžeme vyrobit strukturu, která by na Zemi nemohla udržet svou vlastní váhu. Jediným omezením bude množství materiálu, se kterým budeme moci pracovat,“ uvedl generální ředitel Made In Space Andrew Rush.

„Prototyp určitě žádné velké věci stavět nebude, ale začne s výrobou prostorově optimalizovaných vazníků, ramen a reflektorů, abychom zjistili možnosti, které nám vesmír v tomto směru nabízí,“ dodal Rush.

Podle Rushe existuje obrovské množství technických výzev, které bude nutné překonat. Celá současná vesmírná technologie, tak jak ji známe, bude muset být přepracována. Lidstvo musí vytvořit zcela nové standardy pro výrobu vesmírných technologií, ale pokud se toto podaří zvládnout, lidstvo získá neuvěřitelné možnosti.

Jakmile tyto technologie umožní konstrukci extrémně velkých struktur v prostoru, každá vesmírná společnost nebo agentura je bude chtít. Vyrábět se podle Rushe bude vše od obřích satelitů, solárních panelů a dalekohledů až po moduly vesmírných základen. (čtěte: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu)

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod