Airbus dokončil důležitou sérii prvních zkoušek svého létajícího taxi Vahana

 Auto-Moto 
17. února 2018 11:59 / Lukáš Bauer
  2
📷
1 fotografie v galerii
K úspěšnému přistání byly použity speciální lasery Airbus
Gigantická letecká společnost Airbus oznámila, že úspěšně dokončila zkoušky létajícího automobilu Vahana. Očekávaná novinka v podobě autonomního létajícího taxi pochází z dílen A³ lab se sídlem v technologickém ráji Silicon Valley.

Airbus v testovacím zařízení v Oregonu dokončil první zkoušky svého létajícího taxi s názvem Vahana. Prototyp s názvem Alpha One během testu vyletěl do výšky přibližně pěti metrů, přičemž ve vzduchu ho inženýři drželi pouhých 53 vteřin, než následovalo přistání.

Vahana je jednomístný létající vůz s vertikálním vzletem i přistáním, který čerpá z velkého pokroku na poli elektromobility. Jeho konstruktéři o něm tvrdí, že je počátkem velkých změn ve vnímání lidské mobility. Jejich vize je taková, že nahradí velké množství krátkých leteckých linek, přičemž bude využíván podobně jako běžné automobily.

„Dnes slavíme velký úspěch v oblasti letecké inovace. Za necelé dva roky urazil Vahana z papíru pořádný kus cesty a dokončil první zkoušky. Náš tým je vděčný za podporu, kterou dostal od Airbusu stejně jako od našich partnerů,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel projektu Zach Lovering.

Společnost musí při návrhu designu létajícího vozu velmi úzce spolupracovat s agenturou federálního leteckého úřadu FAA, aby splnil přísné regule. To je také důvod, proč byli zástupci FAA přítomni u samotných zkoušek. Létající vozy totiž stále nejsou součástí legislativy a ještě nějakou chvíli tento proces potrvá.

V některých zemích už létající taxi urazilo větší kus cesty. Během minulého roku se objevily zprávy o tom, že v Dubaji proběhly první testy osobního taxi dronu (Čtěte: Létající taxislužba? V Dubaji mají skutečně ambiciózní plány). Airbus by rád svůj létající vůz začal sériově vyrábět již v roce 2020.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?