SpaceX umístí na oběžnou dráhu satelity pro extrémně rychlý internet. Bude i u nás?

Satelity SpaceX budou obíhat Zemi v mnohem menší výšce než ostatní komunikační technologie
📷
Další 1 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
14. února 2018 08:19 / Internet
  1   0
Elon Musk již dříve mluvil o satelitech pro internetové připojení, které umístí na oběžnou dráhu. První dva prototypy vynese raketa Falcon 9 již tuto sobotu. Projekt s názvem Starlink bude infrastrukturou pro velmi rychlý internet. SpaceX totiž použije známou technologii tak trochu jinak.

Internetová infrastruktura s názvem Starlink společnosti SpaceX počítá s využitím řady komunikačních družic pro vytvoření velmi rychlé infrastruktury pro internet. Satelitní internet není žádnou novinkou, SpaceX chce ale ze staré technologie dostat maximum díky trochu jiné konstelaci satelitů na oběžné dráze.

Současné satelity poskytující internetové připojení obíhají na geostacionární oběžné dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů nad povrchem Země. Satelity společnosti SpaceX budou obíhat Zemi ve výšce pouhých 1 200 kilometrů. Díky tomuto faktu bude technologie Starlink disponovat mnohem vyššími přenosovými rychlostmi a větší šířkou pásma.

Nevýhodou Starlinku bude potřeba mnohem většího počtu satelitních jednotek pro dosažení stejného pokrytí, jako je to u technologií pohybujících se na geostacionární oběžné dráze. Pro společnost, která vlastní technologie na jejich dopravu do vesmíru, to ovšem zas tak zásadní problém není.

V současné době obíhá Zemi 1 459 funkčních satelitů. Společnost SpaceX se v nejbližších letech chystá do vesmíru dopravit další čtyři tisícovky satelitů, z nichž některé budou součástí Starlinku a další bude společnost pronajímat soukromým subjektům.

Elon Musk se již v roce 2015 o projektu Starlink vyjádřil ve smyslu, že prostředky, které z poskytování internetu společnost SpaceX získá, použije na projekt vybudování základny na Marsu. Připojení bude v blízké době testování pozemními stanicemi ve Washingtonu, Kalifornii, Texasu a také celou řadou mobilních stanic po celé zemi.

Pokud budou zkoušky úspěšné, další satelity budou vyneseny na oběžnou dráhu nejpozději do roku 2020. Ve stejném roce bude spuštěna základní verze sítě, která bude dostupná pouze ve spojených státech. Během dalších let by měl Starlink fungovat po celé planetě.

Visionář, miliardář a bývalý počítačový vědec Elon Musk, který za společností SpaceX stojí, má velmi ambiciózní plány a jak již mnohokrát dokázal, všechny myslí naprosto vážně (čtěte: Elon Musk zveřejnil své plány na příštích sedm let. Máme se na co těšit).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu