Z nového ruského kosmodromu odstartovala další raketa. Poprvé bez komplikací
Ruská kosmická agentura Roskosmos informovala u úspěšném startu rakety Sojuz 2.1a, která tento týden ve čtvrtek odstartovala z nového kosmodromu Vostočnyj. Po předchozích problémech je to pro ruský vesmírný program jistě velká úleva.
Kosmodrom Vostočnyj představuje první ruský národní kosmodrom, který má zajistit nezávislé lety do vesmíru. Ruská federace totiž doposud využívala kosmodrom Bajkonur, který byl za sovětské éry postaven v Kazachstánu. Po rozpadu Sovětského svazu se tento kosmodrom přestal nacházet na ruském území, což bylo poněkud nevyhovující. Jeho výstavba stála v přepočtu více než sto miliard korun.
Ruská raketa Sojuz 2.1a vynesla do vesmíru 11 satelitů Kanopus, které jsou určeny pro sledování mimořádných událostí. Podle dostupných informací se tyto satelity budou nacházet na oběžné dráze kolem Země ve výšce okolo 510 kilometrů.
Nosná vesmírná raketa Sojuz 2.1a, jenž je vylepšenou verzí původní rakety Sojuz 2, poprvé vzlétla do vesmíru v roce 2004. Rodina ruských raket Sojuz vznikla vývojem z balistické rakety R-7, může na oběžnou dráhu dopravit až 8,5 tuny nákladu. Tato osvědčená střední nosná raketa má za sebou více než 50 úspěšných vzletů.
Start rakety, která měla vzlétnout do vesmíru již koncem roku, byl odložen poté, co vesmírná agentura Roskosmos ztratila velký klimatický satelit Meteor-M a několik menších družic. (Čtěte: Druhý start rakety z nového ruského kosmodromu selhal. Náklad za miliardy byl ztracen).
K incidentu, jenž byl velice hořkým uvedením nového kosmodromu, došlo před koncem listopadu. Následné vyšetřování nehody, která poškodila skvělou pověst ruského vesmírného programu, poukázalo na fatální selhání lidského faktoru (Čtěte: Havárie ruské rakety objasněna. Došlo k nepochopitelné chybě).