Při porušení obalu baterie hrozí exploze. Číňan se přesvědčil na vlastní kůži

 PC a Mobily 
27. ledna 2018 10:16 / Lukáš Bauer
  0
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Čínský zákazník se zakousl do baterie iPhone, ta explodovala Shutterstock
Lithium–iontové baterie jsou dnes součástí každého telefonu, notebooku ale i elektromobilu. Při neopatrném zacházení se chemické články mohou proměnit v časovanou bombu. Své by o tom mohl vyprávět jeden čínský zákazník, který se do baterie zakousl a ta mu explodovala u hlavy.

Muž na videu si přišel do obchodu s elektronikou vyměnit lithium–iontovou baterii do svého iPhone. Po chvíli se do baterie zakousl a porušení obalu pravděpodobně způsobilo mohutnou explozi. Zákazník uvedl, že chtěl ověřit pravost baterie podobně, jako se ověřuje zlato.

V blízkosti výbuchu se nacházelo několik osob a lze hovořit o štěstí, že se nikomu nic nestalo. Video stažené z kamerového záznamu obchodu se začalo před několika dny šířit napříč čínskou sítí pro sdílení videa Miaopai.

Tento muž nyní může posloužit jako varování všem, kteří by se rozhodli jakkoliv porušovat obal lithium-iontových baterií. Problémy s těmito bateriemi se objevily již v minulosti například samovolným vznícením telefonu. Později bylo prokázáno, že k explozi může vést i příliš rychlé nahromadění tepla uvnitř článku.

Uvnitř každé lithium-iontové baterie se nachází dvojice elektrod. Kladně nabitá katoda, záporně nabitá anoda a separátor, který je odděluje. Pokud se separátor naruší, obě elektrody se mohou dostat do kontaktu a baterie se začne přehřívat.

Důvody poškození separátoru mohou být různé od chyby ve výrobě až po fyzické ohnutí baterie pádem nebo přehřátím při nabíjení. Pokud není baterie v době exploze z přístroje vyjmuta, většinou má za následek jeho destrukci. Za zničením telefonu mohou stát v extrémních případech ale i některé viry, které nadměrně zatěžují procesor telefonu (Čtěte: Nový virus může zničit váš telefon, jehož výkon začne používat k těžbě kryptoměny).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít