Úspěšně proběhl test motorů nejsilnější rakety světa! Startovat bude za týden

Start Falcon Heavy je důležitým milníkem v cestě člověka na Mars
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
25. ledna 2018 14:58 / SpaceX
  0   0
Po několikrát odloženém statickém zážehovém testu nejsilnější rakety světa Falcon Heavy oznámila společnost SpaceX, že zkoušky všech 27 motorů proběhly úspěšně. Na svém Twitteru také miliardář Elon Musk zveřejnil informaci, že raketa odstartuje v následujícím týdnu.

Ve středu proběhl úspěšný test všech 27 motorů Merlin, které pohánějí nejsilnější vesmírnou raketu světa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Stalo se tak po několikatýdenním zpoždění oproti původním plánům.

Sedmdesát metrů vysoká raketa s dvojicí posilovačů váží 1400 tun a na oběžnou dráhu dokáže transportovat až 63 tun nákladu. K jejímu vývoji byly použity komponenty z předchozích raket společnosti SpaceX.

„Dnes ráno proběhl úspěšně statický test Falcon Heavy. Vypustili jsme pořádný oblak páry. Samotný start by se mohl konat během týdne,“ uvedl Elon Musk na svém Twitteru.

Dlouho očekávaná zkouška motorů, která je posledním velkým testem před samotným startem, se odehrála v Kenedyho vesmírném středisku NASA. Poslední zpoždění statického zážehu způsobil takzvaný shutdown amerických úřadů z minulého týdne (Čtěte: Shutdown amerických úřadů odsunul statický zážeh nejsilnější rakety světa Falcon Heavy).

Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti a druhou nejsilnější v historii vesmírných letů. Prvenství drží raketa Saturn V, která ale již dlouhou dobu nelétá. Falcon Heavy bude startovat z rampy 39A, která odbavovala mise Apollo. V rámci prvního startu vynese na oběžnou dráhu červený Tesla Roadster (Čtěte: Elon Musk chce vystřelit červený Tesla Roadster do vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Dům a zahrada

Když není nádobí vytažené z myčky dokonale čisté, možná děláte některou z chyb

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu