Boeing představil nástupce legendy. Bojový letoun pětkrát rychlejší než zvuk

SR-71 byl legendárním strojem, jehož provoz byl ukončen v roce 1998
 Vojenství 
18. ledna 2018 17:36 / Wikipedia
  0   0
Boeing konečně představil koncepci vojenského letounu, který má nahradit legendární nadzvukový průzkumnný letoun SR-71 Blackbird. Vojenský stroj Boeingu je přímým konkurentem letounu SR-72, který aktuálně vyvíjí společnost Lockheed Martin.

Dokázal vystoupat do výšky 26 000 metrů a dosáhnout rychlosti až 3 530 kilometrů za hodinu. Výzvědný letoun SR-71 Blackbird, přestože nebyl ozbrojen, patřil k pilířům amerických výzvědných letů v období studené války.

Poté, co byly tyto stroje z výzbroje v roce 1998 vyřazeny, začal souboj o získání kontraktu na výrobu jeho nástupce mezi společnostmi Boeing a Lockheed Martin. Zatímco Lockheed Martin oznámil vývoj nástupce SR-72 již v roce 2013, společnost Boeing tak učinila až v uplynulých dnech.

Novinka od Boeingu dostala název „Son of Blackbird“ a podle zveřejněných informací by měla dosahovat rychlosti 6 174 kilometrů za hodinu (Mach 5) díky speciálním motorům. Pro srovnání, běžná dopravní letadla létají obvykle rychlostí do devíti set kilometrů za hodinu.

Rychlost zvuku nebo Mach 1 je přibližně 1 235 km/h. Novinka zrychlí na rychlost Mach 3 za pomoci konvenčních proudových motorů a pro dosažení nejvyšší rychlosti Mach 5 se stroj přepne do jiné konfigurace pohonných jednotek, jejíž detaily zatím nejsou zveřejněny.

Boeing i Lockheed Martin pracují na velkých kontraktech pro americké ministerstvo obrany. Nedávno byly například zveřejněny informace o nové laserové zbrani, kterou budou vybaveny americké stíhací letouny (čtěte: americké stíhací letouny budou vybaveny novými obranými lasery).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu