Boeing představil nástupce legendy. Bojový letoun pětkrát rychlejší než zvuk

SR-71 byl legendárním strojem, jehož provoz byl ukončen v roce 1998
 Vojenství 
18. ledna 2018 17:36 / Wikipedia
  0   0
Boeing konečně představil koncepci vojenského letounu, který má nahradit legendární nadzvukový průzkumnný letoun SR-71 Blackbird. Vojenský stroj Boeingu je přímým konkurentem letounu SR-72, který aktuálně vyvíjí společnost Lockheed Martin.

Dokázal vystoupat do výšky 26 000 metrů a dosáhnout rychlosti až 3 530 kilometrů za hodinu. Výzvědný letoun SR-71 Blackbird, přestože nebyl ozbrojen, patřil k pilířům amerických výzvědných letů v období studené války.

Poté, co byly tyto stroje z výzbroje v roce 1998 vyřazeny, začal souboj o získání kontraktu na výrobu jeho nástupce mezi společnostmi Boeing a Lockheed Martin. Zatímco Lockheed Martin oznámil vývoj nástupce SR-72 již v roce 2013, společnost Boeing tak učinila až v uplynulých dnech.

Novinka od Boeingu dostala název „Son of Blackbird“ a podle zveřejněných informací by měla dosahovat rychlosti 6 174 kilometrů za hodinu (Mach 5) díky speciálním motorům. Pro srovnání, běžná dopravní letadla létají obvykle rychlostí do devíti set kilometrů za hodinu.

Rychlost zvuku nebo Mach 1 je přibližně 1 235 km/h. Novinka zrychlí na rychlost Mach 3 za pomoci konvenčních proudových motorů a pro dosažení nejvyšší rychlosti Mach 5 se stroj přepne do jiné konfigurace pohonných jednotek, jejíž detaily zatím nejsou zveřejněny.

Boeing i Lockheed Martin pracují na velkých kontraktech pro americké ministerstvo obrany. Nedávno byly například zveřejněny informace o nové laserové zbrani, kterou budou vybaveny americké stíhací letouny (čtěte: americké stíhací letouny budou vybaveny novými obranými lasery).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu