Černobyl nebude pouhou černou dírou uprostřed Ukrajiny. Stane se zdrojem obnovitelné energie
Poté, co v roce 1986 došlo k havárii čtvrtého bloku černobylského jaderného energetického komplexu, byla unikající radioaktivita uvězněna pod příkrovem železobetonového krytu přezdívaném „sarkofág“. V současné době dosluhující původní sarkofág nahradil nový, a právě pouhých sto metrů vedle něj vyrostla velká solární elektrárna.
Instalace solární elektrárny na tomto místě není náhodná. Vzhledem k minimálnímu možnému využití této „černé díry“ uprostřed Ukrajiny se jedná o ideální místo k vybudování rozsáhlého solárního komplexu.
„Tato solární elektrárna může pokrýt potřeby středně velké vesnice,“ uvedl v tiskové zprávě Yevgen Varyagin, šéf solární elektrárny v Černobylu. Jeden megawatt, který je nyní schopna elektrárna produkovat, je ekvivalentem spotřeby asi 2 000 domů. Varyagin tvrdí, že pokud by byl region využit více, mohla by solární elektrárna produkovat až 100 megawatt.
Půda v okolí Černobylu zůstává i po mnoha letech silně kontaminovaná radioaktivitou a ukrajinské úřady v minulosti uvedly, že bude trvat 24 století, než se do této oblasti budou moci lidé bez obav vrátit.
Tento nový projekt, jehož výstavbu měla na starost čínská energetická společnost, ukazuje, že oblast nemusí být jen prázdnou připomínkou neštěstí, ale že může být velice dobře využita jako zdroj obnovitelné energie.
Nová solární elektrárna mohla v bezprostřední blízkosti zničeného reaktoru vyrůst pouze díky instalaci nového sarkofágu, který snížil původní hladiny radioaktivity na jednu desetinu. Jeho výstavba stála obrovské finanční prostředky a má zajistit bezpečnost v regionu na dalších 100 let.
Nová solární elektrárna se rozkládá na ploše 16 000 metrů čtverečních a je vybavena 3 800 fotovoltaickými panely pro přeměnu slunečního světla na elektřinu. Instalace elektrárny ovšem musela probíhat za přísného dohledu. V celé oblasti je například přísně zakázáno cokoliv v zemi vrtat nebo kopat, a proto musely být panely instalovány na betonové podklady.
Ukrajinská vláda v současné době uvolnila 16 tisíc akrů pro výstavbu solárních panelů v neobyvatelné zóně kolem Černobylu. Nedávno byla také dokončena solární elektrárna o výkonu 4,2 megawatt v blízkém Bělorusku. Část jeho území totiž také spadá do kontaminované zóny.
Velkou výhodou pro výstavbu solárních komplexů je, že zde existuje kvalitní energetická síť. Jaderná elektrárna Černobyl totiž dodávala energii až do roku 2000, než byl její provoz definitivně uzavřen.
Havárie čtvrtého reaktoru se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny. V důsledku neštěstí mohlo podle odhadů zemřít až několik milionů lidí a bylo kontaminováno rozsáhlé území včetně Evropy, která byla zasažena silným radioaktivním spadem.
Nedávno přišel tým vědců z švédské obranné výzkumné agentury se zajímavým zjištěním ohledně možné pravé příčiny neštěstí (čtěte: Utajili Sověti pravou příčinu neštěstí v jaderné elektrárně Černobyl?).