Boeing představil nový bezpilotní vzdušný tanker. Bude zásobovat palivem bojové letouny

Vzdušný tanker MQ-25 Stingray je určen pro zvýšení doletu stíhaček F-16
 Letectví 
04. ledna 2018 08:43 / Boeing
  0   3
Americký výrobce letadel Boeing zveřejnil fotografii svého nového prototypu MQ-25 Stingray. Bezpilotní tankovací letoun je určen pro zvýšení dosahu bojových letounů, které vzlétají z letadlových lodí.

Boeing vyvíjí MQ-25 pro americké námořnictvo, které potřebuje bezpilotní tanker, jenž může schopen pracovat s existujícími katapultovými nosiči letadlových lodí. MQ-25 je určen ke zvýšení doletu bojových letounů Navy F / A-18 Super Hornets, EA-18G Growlers a F-35C Lightning II.

Vedle nabídky společnosti Boeing očekává americké námořnictvo také nabídku od společnosti Lockheed Martin. Společnost General Atomics, která staví vojenské drony MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper se tendru bude podle dostupných informací účastnit také.

Prototyp MQ-25 od Boeing bude před simulacemi vzletu z rampy a manipulace na palubě ještě podroben zkouškám motoru. Po úspěšném zvládnutí těchto testů bude MQ-25 připraven pro první vzlet z paluby letadlové lodi.

Fotografie ukazuje letoun s robustním podvozkem hodný transportního stroje s designem, který je v souladu s technologií „stealth“, ačkoliv podle námořnictva nebyl požadavek na nemožnost odhalení radarem prioritou.

Další informace a fotografie Boeingu MQ-25 by měly být k dispozici v následujících měsících. Americká armáda v poslední době zveřejnila řadu inovací svých vzdušných sil, jako například vybavení svých stíhaček laserovými systémy, o kterých jsme psali v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu