Přepravní systém budoucnosti je rychlejší než TGV. Pokořil dosavadní rekord?

V testovacím tunelu dosáhl Hyperloop One rychlosti 387 km/h
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
23. prosince 2017 09:40 / Hyperloop One
  3   3
Americká společnost Virgin Hyperloop One jako první otestovala prototyp svého potrubního vlaku. Během nového testu dosáhla kapsle rychlosti 387 km/h, světový rekord ovšem přepravní systém Hyperloop One nepokořil.

Rychlost 387 km/h, které dosáhl systém Hyperloop One během prvních zkoušek, je vyšší než provozní rychlost vlaků TGV. Ta je omezena na 300 km/h, ovšem stále se potrubní kapsle nepřiblížila maximální rychlosti 515,3 km/h, které vlak TGV dosáhl. O světovém rekordu tím pádem zatím nemůže být řeč, ten drží vlak postavený na technologii maglev (magnetická levitace), který v Japonsku dosáhl rychlosti 603 km/h.

V srpnu společnost vydala prohlášení, že její prototyp dosáhl na zkušební dráze rychlosti 306 kilometrů za hodinu. Pokrok je o několik měsíců později tedy skutečně znatelný. Prototyp přepravního systému Hyperloop One je téměř devítimetrová kapsle vyrobená z uhlíkových vláken na magneticky levitovaném podvozku s elektrickým motorem.

Původní startupová společnost s názvem Hyperloop One byla napumpována značnými finančními prostředky od gigantického konglomerátu Virgin Group a byla přejmenována na Virgin Hyperloop One.

Zakladatel Virgin Group Richard Branson je proslulý svými investicemi do vesmírných projektů a nejrůznějších systémů budoucnosti. Virgin Hyperloop One tak bude pokračovat ve vývoji s cílem udržet původní myšlenku Elona Muska, vybudovat kapslový potrubní přepravní prostředek pohybující se v nízkotlakém potrubí. Zda dodrží i původní rychlost 1 223 km/h je zatím otázkou, zatím totiž systém nedosáhl ani třetiny této rychlosti.

Hyperloop je velmi očekávaným projektem, který by mohl přinést výrazné zkrácení vzdáleností. Jako každá výrazná inovace je to však náročný projekt, který má před uvedením do provozu stále poměrně dlouhou cestu. Více o technologii potrubního vlaku Hyperloop One se můžete dočíst v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu