První plovoucí jaderná elektrárna na světě bude spuštěna již v příštím roce

 Technologie 
16. prosince 2017 10:33 / Lukáš Bauer
  3
📷
2 fotografie v galerii
První plovoucí jaderná elektrárna světa bude zásobovat polární oblasti Ruska Rosatom
V roce 2000 byl představen koncept první plovoucí jaderné elektrárny. Nyní, po 17 letech, je projekt Akademik Lomonosov téměř hotov a příští rok začne dodávat energii pro polární oblasti Ruska.

Podle nejnovějších zpráv je několik let opožděné spuštění dvojice atomových reaktorů na palubě plavidla Akademik Lomonosov plánováno na podzim příštího roku. Výstavba projektu plovoucí jaderné elektrárny byla zahájena již 15. dubna 2007.

Jaderná elektrárna bude využívat dvojici speciálních atomových reaktorů KLT-40 o výkonu až 70 megawatt. Dvě 35 MW jednotky mají podobný design jako reaktory KLT-40S, které pohánějí některé ruské ledoborce. Namísto dodávky energie pro velké lodní šrouby budou upravené reaktory dodávat elektřinu a teplo do arktických oblastí Ruska.

Tento týden proběhly úspěšné zkoušky jedné ze dvou turbín v továrně poblíž Petrohradu, kde také plavidlo Akademik Lomonosov kotví. Během jarního období příštího roku bude dokončeno počáteční testování a plovoucí elektrárna bude vlečena do ruského arktického přístavu na pobřeží Barentsova moře. Teprve po příjezdu do Murmansku se do reaktorů zavedou uranové palivové tyče.

Během zkušebního období jednoho roku bude plovoucí jaderná elektrárna tažena Barentsovým mořem přes Karské moře a dále na východ severní námořní trasou až do Čukotky na Dálném východě. Ve zdejším přístavu bude plavidlo trvale umístěno a bude dodávat energii do špatně dostupných arktických oblastí.

Jedná se energetický projekt, který nemá ve světě obdoby, také proto má poměrně dlouhé zkušební období. O dalším projektu unikátní elektrárny z Německa si můžete přečíst v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?