Radioaktivita nad Evropou pochází ze zařízení na palubě satelitu, tvrdí Rusové

 Technologie 
11. prosince 2017 09:35 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Rusko popírá, že by zdrojem zvýšené hladiny ruthenia byl únik ze zařízení Majak Pixabay
Radioaktivní mrak, který obsahoval izotop ruthenia-106 byl zaznamenán mnoha stanicemi v Evropě. Pravděpodobným místem, odkud radioaktivita pochází, byla označena oblast v Rusku. Vyšetřování však podle ruských úřadů ukazuje spíše na zařízení satelitu, který shořel v atmosféře.

Oblak s vyšším obsahem radioaktivního izotopu ruthenia byl zaznamenán nad Evropou koncem září. Jako pravděpodobnou oblast, odkud se radioaktivita rozšířila, určil francouzský institut pro jadernou bezpečnost oblast pod Uralskými horami.

V této oblasti se nachází shodou okolností ruské zařízení Majak na úpravu jaderných paliv. Nedávno dokonce ruské orgány oznámily, že skutečně v této oblasti zaznamenali vyšší úrovně ruthenia.

Po více než čtrnácti dnech od této zprávy vydali zprávu, že z Ruska radioaktivita nepochází. Ruská komise pro atomovou energii totiž uvedla, že na zařízení Majak nebyly nalezeny žádné stopy po radioaktivním rutheniu.

O možném úniku radioaktivity ze zařízení Majak, které se zabývá výrobou komponent pro ruské jaderné zbraně a také regenerací jaderného paliva, hovořila v minulosti také ruská odnož organizace Greenpeace.

Toto tvrzení na páteční tiskové konferenci však popřel ruský expert Rafael Aruťnjan, který jako možnou příčinu výskytu zvýšeného množství ruthenia označil zařízení na palubě satelitu, který v té době vstoupil do atmosféry. O jakou družici se podle jeho tvrzení mělo jednat, ale ruský odborník neupřesnil.

Mnozí odborníci a také organizace Greenpeace však tomuto tvrzení příliš nevěří a obviňují Rusko z úmyslného zakrývání skutečného zdroje radiace. Organizace Greenpeace dokonce požádala ruského prokurátora o zahájení oficiálního vyšetřování.

Záhadný mrak nad Evropou podle odborníků zůstává stále tajemstvím, protože ruskému tvrzení příliš nevěří. O celém incidentu si můžete přečíst v tomto našem článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod