Radioaktivní mrak vznášející se nad Evropou pochází nejspíše z ruského jaderného zařízení

 Technologie 
23. listopadu 2017 15:05 / Robert Bureš
  0
📷
1 fotografie v galerii
Radioaktivní mrak zásáhl téměř všechny evropské státy Internet
Po několika týdnech ticha a popírání ruské úřady potvrdily, že na svém území zjistily zvýšený výskyt radioaktivního ruthenia. Radioaktivní mrak obsahující menší množství radiaoktivního izotopu se nad Evropou vznášel již od konce září. Zdroj pochází nejspíš z továrny v Čeljabinsku.

Až do počátku tohoto týdne Rusko o úniku radioaktivního izotopu ruthenia nezveřejnilo žádné informace. V pondělí prostřednictvím svých úřadů oznámilo, že poblíž jednoho z podniků ruského jaderného průmyslu byly zaznamenány vyšší úrovně záření.

Ruská meteorologická služba Roshydromet poprvé od výskytu potvrdila poznatky francouzského Institutu pro ochranu před radiací a jadernou bezpečnost (IRNS), které vydalo varování o postupujícím radioaktivním mraku již na konci září.

Ruští experti nyní zjistili extrémně vysokou kontaminaci nad uralskými horami. Detekovali zde hladiny radioaktivního izotopu ruthenium-106, které až tisícinásobně překračují povolené normy.

Nejsilnější radiace byla potvrzena v oblasti Čeljabinsku poblíž hranice s Kazachstánem, na kterou poukazovalo i vyšetřování IRNS, které tvrdilo, že radioaktivita pochází z oblasti mezi Uralem a řekou Volhou. O tomto vyšetřování jsme psali v našem předchozím článku.

Dobrou zprávou je, že radiační mrak by měl být neškodný a dokonce i výrazně zvýšené úrovně zjištěné v Rusku by neměly mít na lidské zdraví žádný negativní dopad.

IRSN ale zároveň uvedla, že pokud by se uvolnilo tolik ruthenia-106 na území Francie, došlo by v blízkosti několika kilometrů kolem výchozího bodu k okamžité evakuaci.

Ruthenium-106 je tak vzácné, že se v přírodě nevyskytuje a předpokládá se, že materiál mohl být uvolněn při neohlášené nehodě v zařízení pro úpravu jaderných paliv nebo v centru pro radioaktivní medicínu.

Nehodu v jaderném reaktoru experti vyloučili, protože takový incident by pravděpodobně uvolnil další radioaktivní prvky a nikoliv pouze ruthenium-106.

Rusko uvedlo, že zjištěná data nestačí k přesné lokalizaci události, ale skutečnost, že Roshydromet detekoval radiační oblak pomocí dvou monitorovacích stanic obklopujících jaderné zařízení Mayak, jeden z největších jaderných závodů v Rusku, tato vyjádření značně zpochybňuje.

Koneckonců Mayak byl v roce 1957 místem třetí nejvážnější jaderné havárie hned za Fukushimou a Černobylem. Havárie rozšířila radioaktivní částice do oblasti 52 tisíc kilometrů čtverečních, sovětští úředníci však tuto nehodu téměř dvě desetiletí tajili. Stejný závod také stojí za fatálním znečištěním jezera Karačaj.

Zda se tedy nakonec pravá příčina zjistí, je otázkou dalšího šetření. Podle evropských expertů není ale jisté, zda ruské úřady mají dostatečnou vůli nehodu vyšetřit a informovat ostatní státy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47