K celosvětovému problému s plasty přibývá další raketově vzrůstající druh znečištění

Nová studie OSN varuje, že pouze pětina světové elektroniky je recyklována
 Technologie 
20. prosince 2017 13:39 / Pixabay
  0   0
Organizace spojených národů (OSN) vydala varovné prohlášení, které upozorňuje na rostoucí problém s elektronickým odpadem. S technologickým nárůstem od devadesátých let minulého století totiž na naší planetě výrazně přibývá nerecyklovaného elektro odpadu.

Studie The Global E-waste Monitor, kterou vypracovala Univerzita OSN, Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a Mezinárodní asociace pevných odpadů, upozorňuje na to, že se na Zemi v roce 2016 vyprodukovalo 44,7 milionu tun odpadní elektroniky.

Průměrné množství na jednoho člověka je neuvěřitelných 6,1 kilogramu vyhozené elektroniky. Největší problém ale představuje podle odborníků velmi nízká úroveň osvěty v mnoha státech. Díky tomu pouze jedna pětina z tohoto množství podléhá recyklaci. Čtyři pětiny se stávají neregistrovaným odpadem, který končí v přírodě, mořích nebo na skládkách.

Stejně tak jako v posledních letech sílí technologický rozvoj, množství tohoto elektronického odpadu silně a stabilně rok od roku narůstá. V roce 2021 bude na jednoho člověka připadat téměř o jeden kilogram odpadu za rok více, než je tomu nyní.

Zajímavé statistiky tak například uvádějí, že 2,1 % z celkového množství odpadu tvořily pouze nabíječky na mobilní telefony a tablety, což představuje 1 milion tun.

Studie se také zabývala úrovní recyklace v různých světových oblastech, ze které vyplývá, že Evropa si stojí s 35 % recyklovaného odpadu ze všech světadílů nejlépe. Nutno však říci, že tato statistika je značně zkreslena 70% mírou recyklace Švýcarska, Švédska a Norska. Například v Česku se množství recyklovaného elektronického odpadu pohybuje pouze kolem 25 %.

Jedním z nejhorších producentů odpadu je Oceánie, kde na jednoho obyvatele připadá neuvěřitelných 17,3 kilogramu elektroodpadu. Míra recyklace je v tomto regionu navíc pouhých šest procent.

Nejlépe ale nedopadla ani Amerika. Průměrná zdejší domácnost v uplynulém roce vyprodukovala množství elektronického odpadu okolo 60 kilogramů. Celá populace USA má 14% podíl na množství celosvětově vyhozené elektroniky. Podíl recyklace Ameriky se pohybuje kolem 23 %.

Podle odborníků problém není neřešitelný, protože podle odhadů se v celosvětovém množství elektroniky nachází až 55 miliard eur v nejrůznějších vzácných kovech. I při značných nákladech na jejich zpětné získávání spolu s nejrůznějšími dotacemi je toto odvětví stále velmi ziskové, což by mohlo být motivací pro vznik nových recyklačních subjektů.

V některých zemích, jako je Indie, byla také zavedena nová legislativa, která nakládání s tímto odpadem reguluje. Téměř třetina lidí na naší planetě tedy žije v zemích, kde likvidaci a nakládání elektronického odpadu upravuje zákon.

Pokud se tento problém příliš nepodcení, jako tomu bylo v minulém století s plastovým odpadem, podle znalců jsou vyhlídky na jeho eliminaci poměrně dobré.

Robert Bureš | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci

Dům a zahrada

Milujete roztomilé muchomůrky? Ozdobte jimi vaši zahradu

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu