Dnes dorazila vesmírná loď Sojuz s posádkou k ISS. Vánoční dárky už na ně čekají

K Meziárodní vesmírné stanici v rozmezí jednoho týdne dorazí dvě kosmické lodě Sojuz a Dragon
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Letectví 
19. prosince 2017 09:45 / Wikipedia
  3   0
Ze známého kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Sojuz, která vynesla na oběžnou dráhu stejnojmennou kosmickou loď s tříčlennou posádkou. Nová ruská posádka míří na Mezinárodní vesmírnou stanici za svými kolegy.

Během nedělního rána z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala ruská nosná raketa Sojuz-FG, která vynesla na oběžnou dráhu pilotovanou kosmickou loď Sojuz MS-07.

Trojčlennou posádku, která měla podle plánů přistát u orbitálního komplexu ISS dnes v 9:42 SEČ, tvoří ruský velitel lodi Anton Škaplerov, Američan Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Připojí se tak ke dvěma americkým a jednomu ruskému kolegovi, se kterými budou pokračovat na řadě vesmírných výzkumů a experimentů.

Start nosné rakety a samotný let na oběžnou dráhu proběhl přesně podle plánů. Třetí stupeň nosné rakety se úspěšně oddělil devět minut poté, co raketa opustila kosmodrom Bajkonur bez náznaku komplikací.

Ruský vesmírný program totiž zaznamenal několik neúspěchů s horním raketovým stupněm Fregat. Poslední podezření na opětovné selhání tohoto raketového stupně měli ruští inženýři minulý měsíc, kdy ztratili raketu včetně drahého nákladu. Vyšetřování nakonec prokázalo, že na vině bylo trestuhodné selhání řídícího systému.

U Mezinárodní vesmírné stanice je před Vánocemi pořádně rušno. V neděli, tedy ve stejný den, kdy vyrazila na svůj let ruská raketa Sojuz, dorazila k orbitálnímu komplexu také nákladní loď Dragon americké kosmické společnosti SpaceX.

Přivezla řadu vědeckého vybavení a materiálu pro nastávající kosmické mise. Mimo jiné doručila na ISS také řadu vánočních dárků, které Elon Musk astronautům poslal.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vypátrali dlouho ztracenou tektonickou desku. Ukrývá se pod Pacifikem

Dům a zahrada

Kdo se chce těšit z bohatých květů vašich muškátů i v dalších letech, musí je nyní správně zazimovat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu