Poprvé v historii lidstva vzlétla do vesmíru plně recyklovaná raketa

Raketa Falcon 9 byla recyklována a poprvé v historii vyslána zpět do vesmíru
Loading...
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
17. prosince 2017 09:58 / SpaceX
  0   0
Poprvé v historii kosmonautiky vzlétla do vesmíru plně recyklovaná raketa. Za tímto milníkem, který může výrazně snížit náklady a zvýšit dostupnost vesmírných letů, stojí průkopník Elon Musk a jeho vesmírná společnost SpaceX.

Americká kosmická společnost SpaceX poprvé v historii kosmonautiky úspěšně odstartovala misi recyklované nosné rakety. Na fascinujícím videu je vidět celý průběh letu rakety do vesmíru a zpět.

Mise s názvem CRS-13 je důležitá zásobovací mise pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), což znamená, že NASA po delším váhání dala plnou důvěru v projekt opakovaně použitelné technologie SpaceX.

Raketa odstartovala z Launch Complex 40 na Misu Canaveral, tedy z místa kde došlo v září 2016 k explozi rakety Falcon 9. Úspěšná mise je dobrým znamením jak pro společnost SpaceX, tak pro celosvětové vesmírné lety.

SpaceX použila znovu raketu Falcon 9, která při předchozím letu rovněž mířila k ISS. Nyní poprvé v historii SpaceX opětovně použila jak raketu, tak kapsli Dragon.

Kapsle přepravuje více než 2 000 kg nákladu do ISS. Náklad se skládá převážně z výzkumného zařízení pro posádku. Mezi novým vybavením je také několik senzorů, které monitorují množství vesmírného odpadu kolem stanice a také množství slunečního světla, které dopadá na Zemi.

Vesmírný odpad může být pro stanici nebezpečný, zejména jedná–li se o větší tělesa. Před časem například Čína oznámila ztrátu kontroly nad svou vesmírnou stanicí Tiangong-1, která nyní nekontrolovatelně padá k Zemi.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu