Tým vědců navrhl robotické gumové prsty, které se v horku potí. Mají povlak analogický s lidskou kůží

Robot se umí sám ochladit
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
01. dubna 2020 09:22 / Mishra et al., Sci Robot. 5, eaaz3918
  0   0
Tým robotiků a chemiků navrhl robotické gumové prsty, které se začnou "potit", kdykoli se jejich stroj začne přehřívat. Prsty robota mají povlak, analogický s lidskou kůží, s póry, které se otevřou, když jsou zahřáté a začnou uvolňovat kapalinu uvnitř.

Vědci totiž zjistili, že ventilátor uvolňující „pot“ z prstů chladí robota asi šestkrát rychleji.

Propocené ruce

Mírně chvějící se zpocené prsty jsou sebevědomým krokem správným směrem k navrhování robotů z plastu, látky nebo jiných izolačních komponent. Tito roboti ale budou potřebovat způsob, jak regulovat svou teplotu.

Stejně jako auta a počítače se i roboti mohou přehřát. Pokud se neochladí, mohou se rozbít. Mnoho robotů dnes pracuje na principu toho, že chladicí voda proudí přes stroj a udržuje ho tak v chodu. Ale to se týká celokovových robotů, budoucnost však leží hlavně v robotech z měkčích materiálů.

Vědci proto vyvinuli způsob, jak roboty budoucnosti ochlazovat. Prsty robota vyrobili z plastu podobného tomu, který se používá v kontaktních čočkách. Čerpadlo zabudovali do každé kovové části, a to tlačí vodu až k povrchu materiálu. Prsty ale nepropustí ani kapku, dokud se stroj nezahřeje na určitou teplotu. Plast pak otevře své póry a začne vytékat voda.

Má to jeden háček

Pocení robotické ruky zpomalí přehřívání stroje, ale problém je, že nádrž na chladicí kapalinu je omezená. V továrním prostředí by tak někdo musel stále doplňovat tekutinu, popřípadě by robot musel být napojen na nějaký zdroj chladicí kapaliny.

V budoucnu se tým chce přesvědčit, zda lze pot využít i jinde, například u detekování chemikálií. Pokud tekutina vytéká z robotických rukou na cokoli, s čím manipuluje, teoreticky by mohla rozpustit chemikálie a dokonce vyhodnotit, kolik z každé molekuly je přítomno. To by se dalo využít například v zemědělství pro analýzu pesticidů na plodinách. Dále čtěte: Tento stroj mění ve vesmíru moč na vodu.

Mirka Malá | inStory.cz
Témata: robot, chlazení, ruce, pocení
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu