Japonsko se zbavuje stíhaček F-4 Phantom II Fighter

 Letectví 
26. března 2020 16:45 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Legendární stíhačky jdou do důchodu Hyakuri Air Base
F-4 Phantom II je legendární stíhačka, často také využívaná jako průzkumný letoun. Japonsko toto letadlo mělo ve své výzbroji 50 let, ale s tím je nyní konec.

Do konce roku tak pro Japonce přestane létat celá flotila legendárního letadla, které měla ve své výzbroji i americká armáda. McDonnell Douglas F-4 Phantom II je dvoumístný, nadzvukový stíhací letoun.

V polovině 60. let 20. století se stal dominantním typem stíhaček, na svém kontě má 15 rychlostních rekordů, Američané je ale postupně nahradili stíhačkami  F-15 a F-16 u amerického letectva, F-14 a F/A-18 u amerického námořnictva a námořní pěchoty.

Japonci je milovali

Japonsko zakoupilo více než 150 stíhaček F-4EJ -12 dodaných z USA a 138 pak postavilo samo na základě licence. Dnes je v provozu pouze hrstka z původních 152 stíhaček, mnoho z nich bylo nahrazeno stíhacím letounem Mitsubishi F-2, představeným na konci 90. let.

Japonsko v současné době létá hned několika typy stíhaček. Má F-15J Eagle, což je japonská verze Boeingu F-15 Eagle, dále létá Mitsubishi F-2, Lockheed Martin F-35A, a také malý počet stíhaček starých F-4EJ.

Flotila F-4EJ skončí do konce roku a Japonsko kupuje 150 kusů stíhaček F-35, včetně vertikální vzletové a přistávací verze F-35B, aby obnovilo svoji stárnoucí leteckou flotilu. Verze B pak budou nasazeny na první poválečné letadlové lodě Izumo a Kaga.

Armáda chtěla vlastní stroj

Japonsko nedávno oznámilo, že s pomocí Spojených států vyvine náhradu za stíhačku F-2. Tento nový stroj, neoficiálně známý jako F-3, vstoupí do služby v polovině příštího desetiletí.

Japonsko ale původně chtělo postavit vlastní stíhačku, která měla pracovní název X-2. Nakonec ale zjistilo, že by to pro zemi bylo nepřiměřeně nákladné.

Přestože firma Lockheed Martin nabídla Japonsku novou verzi amerického letounu F-22 Raptor s technologií z F-35, Japonsko trvá na tom, že spolu s Američany vyvine vlastní stroj. Dále čtěte: Americká armáda chce pro vojáky létající taxíky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet