Nové možnosti mobilního internetu. Mohl by se šířit i prostřednictvím satelitů

 Technologie 
17. března 2020 12:35 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mobilní internet by se mohl šířit i prostřednictvím satelitů Pixabay
Pokrytí signálem mobilního internetu je v našich končinách poměrně dobré. Přesto se najdou místa, kde to nefunguje. A co teprve v odlehlých oblastech světa. Možná se ale blýská na lepší časy.

Řešení, které je ve hře, předpokládá nasazení satelitů, které by pokryly zemi signálem mobilního internetu. Jde o zatím ne zcela odzkoušený koncept, přesto je plný naděje.

Jak by vše fungovalo

Záměr předpokládá vynesení velkého množství malých satelitů, které by byly navzájem propojené a současně řízeny dohromady větším satelitem. Vysílání by se odehrávalo klasickým způsobem. Tedy zpočátku formou 4G a později 5G sítí. Pro příjem by postačovaly klasické telefony. Pro uživatele by tedy odpadla potřeba shánět speciální telefony. V tom je tedy zásadní rozdíl od současné technologie satelitních telefonů, které jsou velmi drahé.

Je to technicky možné?

Vývojářům firem zapojených do projektu se podařilo vyladit antény satelitů tak, aby byly schopné z nízké orbity signály zachytit. Pokud jste někdy omylem nechali zapnutý mobil v letadle, pak víte, že lze navázat spojení s pozemní anténou i ve výšce kolem 11 kilometrů. U speciálně navrženého zařízení je proto tato možnost zcela bez problémů.

Úskalí projektu

Problémem pro úspěšné nasazení může být potřebné množství vynesených zařízení. Jestliže totiž zařízení nebude dostatek, bude pokrytí signálem jen v okamžiku průletu daného „hnízda“ satelitů nad určitým územím. Podle rychlosti by se pak jednalo o jednotky hodin. Půjde proto zatím spíš o experimentální ověření technologie, která poslouží operátorovi, který technologii testuje k úvaze, zda se touto cestou lépe neprosadit na trhu. Pokud by se ukázal jasný přínos a bezproblémové fungování, šlo by jistě o zajímavou alternativu toho, jak řešit příjem signálu ve velmi odlehlých oblastech bez potřebné pozemní infrastruktury. Může jít tedy o technologii důležitou pro záchranáře, cestovatele, ale také pro obyvatele chudších oblastí. To za předpokladu, že by jim firma poskytla přístup k síti za přijatelné peníze. Více zajímavých informací o nových možnostech mobilního internetu najdete v článku zde.

Témata: mobil, internet, satelit,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu