Čína využila současné epidemie koronaviru. Vyvinula technologii, která rozpozná obličej i s rouškou

 Technologie 
10. března 2020 09:03 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
V Číně už lidé svoji identitu neschovají ani pod roušku Depositphotos
Čína využila současné epidemie koronaviru, aby jím ospravedlnila novou technologii, kterou vvinula. Díky ní dokáží čínské úřady rozpoznat obličej člověka i přesto, že má masku.

Těžko si sice představit, že se Číně podařilo tak náročnou technologii vyvinout během několika týdnů, protože nákaza koronavirem se v Číně objevila oficiálně až v prvních týdnech tohoto roku. Čína přesto tvrdí, že tomu tak je.

Navíc argumentuje právě koronavirem. V době epidemie totiž roušku nosí na obličeji prakticky každý a vláda tím ospravedlňuje tuto za hranu jdoucí technologii tvrzením, že tak lépe může kontrolovat dodržování karantény.

Fakt, že Čína používá jedny z nejsofistikovanějších systémů elektronického dohledu na světě, včetně rozpoznávání obličeje, je dobře známý. Ale s maskami na obličeji se lidé kontrolují těžko.

Pekingská technologická firma uvedla, že nyní dokáže lidi úspěšně rozpoznat, i když nosí masky.

Systém za pár týdnů?

Pekingská firma uvedla, že tým 20 zaměstnanců použil základní technologii vyvinutou za posledních 10 let, ukázkovou databázi asi 6 milionů nemaskovaných tváří a mnohem menší databázi maskovaných tváří, aby vyvinul novou technologii, která děsí svět.

Tým údajně začal pracovat na systému v lednu a s hotovou technologií přišel po pouhém měsíci. I to se zdá být celkem neuvěřitelné. Pravděpodobnější bude, že Čína takovou technologii chtěla kvůli nepokojům v Hongkongu, kde protestující chránili svoji identitu právě maskami na obličeji.

Technologie dokonce umí dva typy rozpoznávání. Jeden provádí jednokanálové rozpoznávání, které se nejlépe používá například u vstupů do kancelářských budov. Druhý, výkonnější typ systému, je vícekanálový systém rozpoznávání, který používá více sledovacích kamer. Může tak identifikovat každého v davu až 30 lidí během několika vteřin.

Při nošení masky údajně může míra rozpoznávání dosáhnout až 95 procent, zatímco u lidí bez masky je úspěšnost asi 99,5 procenta. A to je smutná zpráva pro lidská práva i jejich soukromí. Dále čtěte: Google varuje majitele telefonů Huawei před stahováním jeho aplikací.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít