Důvody, proč vaše ušní Bluetooth sluchátka nefungují dobře

Bezdrátová sluchátka do uší mají problém se signálem
📷
Další 1 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
02. března 2020 07:11 / Depositphotos
  0   0
Bezdrátová sluchátka všeho druhu slibují, že budou fungovat bez kabelu, není to ale tak zcela pravda. Je tu totiž jeden problém.

Sluchátka totiž nepracují stejně jako jejich předchůdci s kabelem zapojeným do telefonu. Pokud jste už vyzkoušeli pár Bluetooth sluchátek, pravděpodobně jste si všimli přerušeného spojení, když jste dali telefon do kapsy, neuniklo vám ani zvukové zpoždění u videa, které jste sledovali, nebo se váš mobil vybil mnohem dříve, než by měl. Nebo, v případě AirPodů, může být jedno ucho synchronizováno odděleně od druhého, což způsobuje echo efekt.

Proč je tedy tak těžké vyrobit Bluetooth sluchátka, která by fungovala jako ta s kabelem?

Jsou příliš malá

Milovníci sluchátek propojených s mobilem se příliš namlsali módy velkých sluchátek, která toho umí docela hodně. Mají totiž více a hlavně větší desky s obvody.

U Bluetooth, jako u většiny rádiových signálů, odpovídá velikost antény vlnové délce, což znamená, že větší anténa neodpovídá lepšímu připojení. Skutečnou práci provádějí díly, jako je deska plošných spojů. Tato součást ovládá účinnost antény a vede vodiče připojené k ovladačům.

To znamená, že velká sluchátka, připojená k mobilu přes Bluetooth, mohou zajistit silné spojení s telefonem. S bezdrátovými sluchátky do uší je to prakticky vyloučené. Výrobci se tak snaží přiblížit kvalitou velkým sluchátkům alespoň tím, že ta ušní vyrábí lepením, aby na sluchátkách nebyl žádný další materiál, který by bránil signálu.

Navíc vlnová délka Bluetooth se zejména ve městě pere s wifi, mikrovlnami a bezdrátovými počítačovými komponenty. Signál, který přenáší například Spotify stream z vašeho telefonu do Bluetooth sluchátek, tak musí procházet přeplněným vzdušným prostorem.

Problém Bluetooth, na který si každý uživatel stěžuje, je pokles signálu ve chvíli, kdy telefon vložíte do kapsy. Důvod, proč je tento problém tak častý, spočívá v tom, že vychází ze základního faktu vědy. Bluetooth, stejně jako jakýkoli jiný rádiový signál, se dostane do anatomie člověka. Kapaliny a pevné látky ve vašem těle nabízejí větší molekulární odpor než vzduch.

Jakmile tedy telefon zásadně přiblížíte k tělu, klesne kvalita signálu na 60 nebo 65 procent. A to je zásadní problém pro inženýry. Budoucí bezdrátová sluchátka údajně budou navržena tak, aby více vyčnívala z ucha a lépe tak pracovala se signálem z telefonu. Dále čtěte: iPhone 11 Pro vydává dvakrát větší množství záření, než je bezpečné.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Dům a zahrada

Živý plot vám dokáže zajistit opravdu krásné soukromí. Ne každá dřevina se na něj ale hodí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu