Americké letectvo vyvinulo novou speciální útočnou pušku

 Vojenství 
26. února 2020 14:57 / Mirka Malá
  6   0
📷
2 fotografie v galerii
Skládací puška se katapultuje i s pilotem US Air Force
Americké letectvo vyvinulo novou útočnou pušku, která se dá rozložit na dvě části. To umožňuje její uložení do katapultovacího pilotního sedadla. Karabina GAU-5A je navržena tak, aby poskytla obrannou palebnou sílu katapultované posádce čekající na záchranu.

Nová zbraň má podle požadavků americké armády zejména schopnost zasáhnout cíl, tedy nepřátelské bojovníky, na 200 metrů. A to je podstatně dále, než dosud umožňovaly jiné zbraně užívané katapultovanými posádkami amerických strojů.

GAU-5A je modifikovaná karabina M-4, kterou používají vojáci americké armády a námořního sboru i bezpečnostní personál letectva. Zbraň je upravena na skládací verzi, kterou lze rozložit na dva hlavní kusy. Zbraň a čtyři zásobníky naplněné municí 5,56 milimetru jsou navrženy tak, aby se vešly do prostoru 40 x 35 x 9 centimetrů v katapultovacím sedadle letadla.

Původní verze byla moc velká

Běžná karabina M4, která je zkrácenou verzí útočné pušky, je sice rozdělitelná na dva díly, ty ale stále byly pro prostor katapultovacího sedadla příliš veliké. Zkrátka se do něho nevešly. Proto došlo k takové úpravě, aby piloti, kteří se po sestřelení katapultují, měli čím na nepřátelském území bránit, než se dočkají záchrany. 

GAU-5A má kratší hlaveň než klasická M4 a další úpravy zbraně byly navrženy tak, aby se karabina dala jednoduchým úkonem rozložit.

Pokud se pilot po katapultu ocitne na nepřátelském území, jednoduše odstraní pouzdro se zbraní ze zadní části svého sedadla, složí rukojeť pušky, nasadí hlaveň, vystrčí zaměřovače a vloží plný zásobník. Celý proces trvá pouhých 30 sekund.

Americké letectvo vydává po desetiletí značné sumy na zbraně pro posádky svých strojů, aby přežily v případě havárie za nepřátelskými liniemi nebo ve vzdálených oblastech.

Mnohdy totiž trvá záchranným jednotkám i dlouhé dny, než najdou sestřeleného pilota, a taková zbraň mu může zachránit život a pomoci přežít do příletu záchranné jednotky. Nic to ale nemění na faktu, že katapultovaný pilot se sice má čím bránit, do záchrany ale musí přežít bez jídla. Americké námořnictvo vybavilo svoje jaderné ponorky lasery. Otázkou je proč.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Tech

Ruské námořnictvo ukázalo novou ponorku pro tichomořskou flotilu

Zavřít reklamu