Sociální síť TikTok je na vzestupu. Vaše děti jej jistě znají, otázka je, zda je pro ně bezpečný

 PC a Mobily 
18. února 2020 17:51 / Blanka Štiková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Za nejrychleji rostoucí sociální síť je považována mobilní aplikace TikTok Twitter
V dnešní době se hodně žije sociálními sítěmi. Vždyť kdo by neznal Facebook, Instagram, YouTube, Messenger, WhatsApp či třeba Snapchat. Ale v současné době se dostává do popředí ještě další sociální síť.

Řeč je o TikToku, který i přesto, že existuje pouhé dva roky, tak je již skoro stejně oblíbený jako právě třeba známý Instagram či Facebook.

Nový hráč na poli sociálních sítí

Za nejrychleji rostoucí sociální síť je považována mobilní aplikace TikTok, která je nyní doslova trendem internetu. Na čínském trhu je aplikace známá pod názvem Douyin. A říkáte si, že jste o této síti neslyšeli? To je dost možné, neboť se tato služba zaměřuje hlavně na generaci teenagerů, přesněji je jednou z nejpoužívanějších sítí mezi dětmi na základních školách. A k čemu je tato aplikace dobrá? Umožňuje vytváření a sdílení krátkých videí o délce až 15 vteřin.

Spousta mladých školáků tak aplikaci používá ke sdílení svých videí, na kterých zpívají, tancují na různé písničky či vymýšlejí nějaký vtípek. Těm, kteří vytvářejí krátká virální videa a věnují se této tvorbě aktivně, se říká museři. Například čeští nejsledovanější museři mají kolem půl milionu sledujících, což není malý počet. Je tedy možné, že časem tato jednoduchá krátká videa na TikToku nahradí dlouhá videa od youtuberů?

Úspěch TikToku

Například podle údajů společnosti SensorTower byla v posledním čtvrtletí loňského roku aplikace TikTok druhou nejstahovanější aplikací pro iOS na světě. Aplikaci pak v roce 2018 celosvětově používalo měsíčně více než půl miliardy lidí (tento počet však od té doby mohl výrazně narůst), zarážející ovšem je, že asi třetina z těchto uživatelů je ve věku 10 až 12 let. V roce 2019 bylo 66 % uživatelů mladších než 30 let a na počátku daného roku používalo v ČR aplikaci 28,48 % dětí. A zde už se nabízí otázka, zda je to v pořádku a zda je vůbec tato aplikace pro vaše děti bezpečná.

Proč TikTok láká

A proč je tato čínská aplikace tolik oblíbená? TikTok je vlastně až primitivně jednoduchý systém, který připomíná instagramové příběhy a je vyvinut tak, aby uživatele udržel co nejdéle. K používání aplikace si dokonce ani nemusíte založit uživatelský účet. Aplikaci stačí jen zapnout a hned po otevření uvidíte nepřeberné množství krátkých videí obsahující většinou nějakou chytlavou píseň nebo filmovou hlášku, kterou uživatelé využívají k playbacku.

Videa si tak snadno získají pozornost teenagerů a děti na síti tráví sledováním videí mnoho času. Příspěvky jsou seřazeny do dvou kanálů, a to do kanálu „Pro tebe”, který pomocí algoritmu vybírá videa od všech různých uživatelů, aniž byste je museli sledovat a do druhého kanálu „Sleduji”, ten řadí pouze ty tvůrce, kterým jste předtím dali follow.

Kdo na síť skutečně chodí

A jak je to s bezpečností sítě? Možná právě kvůli dětem, které ji nejčastěji používají, by bylo vhodné bezpečnost sítě řešit. Na TikTok se sice může přihlásit osoba starší 16 let, bohužel, jak to se sociálními sítěmi bývá, stačí, aby jakýkoli uživatel potvrdil jedním tlačítkem, že splňuje věkový limit a věk už se zkrátka neřeší. Po spuštění aplikace je vám však více než jasné, že na ní jsou mnohem mladší jedinci, a to děti kolem věku 10 let.

Je to bezpečné?

V současné době sociální síť TikTok vzbuzuje pochybnosti o bezpečnosti, a to hlavně kvůli svému čínskému majiteli. TikTok totiž patří čínské společnosti ByteDance, která vznikla v roce 2017 z americké aplikace musical.ly. Společnost ByteDance byla obviněna z odesílání osobních údajů do Číny a z porušování zákonů o ochraně dětí. Obavy o ochranu uživatelských dat a z cenzurování obsahu ze strany čínského majitele však nejsou zdaleka ty jediné.

Je zde ještě jeden a mnohem horší problém, o kterém byste jako rodiče měli vědět. Vzhledem k tomu, že většinu uživatelů této aplikace tvoří teenageři a děti, jedná se asi o nejrizikovější virtuální prostředí vůbec. A nejde jen o kyberšikanu či vydírání, velkým problémem může být také obtěžování ze strany pedofilů. Nebezpečí číhá přímo na síti, kde jsou hlavně neplnoleté děti. Odstrašujícím příkladem pak může být třeba příběh z Ameriky, kdy muserku ve věku 7 let na této síti oslovil pedofil, který po ní chtěl erotické fotografie. Podobných příkladů je ale bohužel více, a to nejen v Americe…

Co s tím dělat?

Pokud si váš profil na TikToku sami nenastavíte jako soukromý, může se váš profil dostat k úplně cizím lidem, kteří vám poté mohou posílat přímé zprávy. Otázkou je, zda na toto opatření vůbec děti myslí, je to samozřejmě základ bezpečnosti na této sociální síti. Když si na síti soukromí nenastavíte, je jen otázkou, kdo vám bude psát. Možná si tedy raději ověřte, jestli vaše dítě náhodou v mobilu také nemá TikTok. Když aplikaci najdete, raději se alespoň podívejte, koho vaše děti sledují a kdo sleduje je, dále zjistěte, s kým a o čem si píšou zprávy a co za videa vlastně natáčí.

Pokud dětem aplikaci nevymažete, nastavte jim alespoň zmíněné soukromí. A pokud aplikaci v mobilu dítěte necháte, tak pamatujte na to, že kvůli náhodně řazenému obsahu v kanálu „Pro tebe” nikdy nebudete mít úplnou kontrolu nad tím, koho vaše dítě sleduje a na dítě tak snadno může vyskočit nevhodný obsah. Otázkou však je, zda by vůbec podobná aplikace měla být v telefonech dětí, které ještě ani nejsou plnoleté. Dále čtěte: Češka vytvořila aplikaci, která může pomoci lidem, kteří trpí depresemi.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve