Americké námořnictvo vybavilo svoje jaderné ponorky lasery. Otázkou je proč

 Vojenství 
18. února 2020 09:06 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Laserová zbraň je ukryta v periskopu US Navy
Laserové zbraně mohou zasáhnout rychlostí světla a rychle se nasazují do všech možných bojových oblastí, ať už na souši, ve vzduchu nebo na moři. Ale co pod vodou?

Dokumenty ukazují, že americké námořnictvo pracuje s plánem vyzbrojit jaderné ponorky třídy Virginie vysoce účinnými laserovými zbraněmi už od roku 2011. Je to zvláštní nápad, protože laserové zbraně rozhodně nefungují pod vodou. Navíc se ponorky vynořují jen zřídka.

Ale navzdory těmto do očí bijícím rozporům odborníci tvrdí, že laserové ponorkové zbraně mají větší smysl, než si možná myslíte.

Od samého počátku má laserový paprsek jeden velký problém. Když sluneční světlo proniká do vody, sluneční paprsky postupně slábnou s přibývající hloubkou, až nastává naprostá tma, to se děje zhruba v kilometrové hloubce. A stejně jako sluneční světlo i to laserové v hloubkách postupně absorbuje.

Navíc jsou lasery velmi energeticky náročné, což se ovšem dá snadno vyřešit právě jejich umístěním na jaderné ponorky, kde je k dispozici dostatek energie k jejich plné funkčnosti.

A perfektním kandidátem je ponorka třídy Virginie. Tyto ponorky jsou jaderné útočné ponorky vyzbrojené torpédy a řízenými střelami používanými k obraně flotily a zásahu  pozemních cílů. Ponorky třídy Virginie také plní tajné úkoly, jako je shromažďování zpravodajských informací nebo transport tajných speciálních sil.

Jak by se ale na takové ponorce daly využívat laserové zbraně? Je pravděpodobné, že jakýkoli laserový systém by se musel připojit k fotonickému stožáru ponorky. Představte si tento stožár jako periskop 21. století, který se vysouvá spíše teleskopicky než stažením do trupu. To od inženýrů vyžaduje, aby pracovali úsporně s prostorem.

Nejde o podvodní zbraň

Zatímco původní periskopy byly ručně ovládány pomocí úchytů a používaly sadu hranolů k vidění světa nad hladinou, fotonický stožár má tři kamery schované v rotujícím krytu spolu s laserovým dálkoměrem. Jsou ovládány joystickem velitelem ponorky.

Tím, že laserové zbraně armáda umístila na fotonický stožár, je jasné, že tyto zbraně budou zcela jistě používány k napadání cílů nad hladinou.

Americké námořnictvo sice mlčí o tom, jak chce laserové zbraně na ponorkách používat, odborníci mají ale jasno. Zcela určitě by byl laser skvělou zbraní proti protiponorkovým letadlům i proti vystřeleným raketám.

Vysokoenergetické lasery mohou deaktivovat naváděcí systémy na dronech či nechat vybuchnout výbušniny na teroristických lodích.

Jednou z největších záhad ale je, jak to bude fungovat v praxi. Ponorky totiž pracují tak, že se nikdy nepřibližují blízko k cíli, který má být zasažen. Proto také dosud pracují s raketami, které mohou být vystřeleny na dlouhé vzdálenosti. V případě použití laserové zbraně by se tak ponorky musely přiblížit více, než jsou dosud zvyklé. Dále čtěte: Americká armáda testuje přelomovou pěchotní zbraň.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda