Na světě je vize pro vytvoření komunikace 6G

 Technologie 
13. února 2020 07:43 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Ještě nemáme 5G, ale úvahy o 6G jsou už na světě Depositphotos
Nyní, když byla dokončena standardizace komunikace páté generace se sítí 5G, která má být spuštěna letos, začali vědci přemýšlet o tom, jak by mohla vypadat síť 6G. Tato vize je ale zatím založena na řadě spekulací, kterými se vědci pokoušejí předpovědět budoucnosti telekomunikací.

"Naše spekulace jsou shrnuty z našich nejmodernějších výzkumných aktivit v posledních letech, které se týkaly terahertzů, integrovaných sítí pozemního a vzdušného prostoru, nových schémat modulace a komunikace pomocí umělé inteligence," řekl vědec Shuping Dang. „Hlavním cílem tohoto výhledového dokumentu bylo definovat klíčové potenciální rysy 6G, diskutovat o požadovaných komunikačních technologiích a prozkoumat problémy mimo komunikační technologie, které by mohly bránit budoucímu výzkumu a nasazení 6G.“

Stejně jako v případě 5G bude podle Danga a jeho kolegů mobilní komunikace zaměřená na člověka pravděpodobně nejvýznamnější aplikací pro síť 6G. V důsledku toho by ti, kdo rozvíjejí tuto novou síť, měli věnovat zvláštní pozornost aspektům, jako je bezpečnost, utajení a soukromí. Ve své práci vědci také naznačují, že umělá inteligence by mohla hrát zvláště důležitou roli v 6G komunikacích, což by znamenalo významnou vlnu inovací v osobních komunikacích.

„Umělá inteligence a strojové učení mohou uživatelům přinést bezprecedentní komunikační služby a zkušenosti,“ vysvětlil Dang. "Měli bychom si však být vždy vědomi doprovodné výzvy ochrany soukromí a rizika možného vytvoření hrozného světa sledovaného a kontrolovaného technokratickým velkým bratrem."

6G bude potřebovat hodně vědců

Protože Dang a jeho kolegové věří, že komunikace 6G bude mít lidský charakter, cítí také, že by měla být snadno přístupná uživatelům žijícím v hustě obydlených městských oblastech, stejně jako těm ve venkovských nebo rozvojových regionech. Pouze dosažením všech regionů umožní síť 6G v konečném důsledku rychlejší připojení po celém světě.

"A co je nejdůležitější, musíme připustit, že rozvoj bezdrátových komunikací je vysoce omezen základními vědami, zejména matematikou a fyzikou, jakož i elektronikou," řekl Dang. "Bez průlomů v těchto oborech by nebylo možné podstatné zlepšení metrik výkonu komunikačních systémů souvisejících s kapacitou a rychlostí."

Zatímco předpovědi Danga a jeho kolegů jsou založeny hlavně na spekulacích, mohly by být užitečné, když se vývoj sítě 6G stane hmatatelnou realitou. Mezitím by myšlenky prezentované v tomto nedávném článku mohly sloužit jako obecné vodítko pro další výzkumné činnosti související se 6G, což technikům připomíná, jak je důležité přizpůsobit komunikaci mezi jednotlivými uživateli.

Podle vědců bude největším problémem vymyslet, jak v budoucí síti udržet soukromí a bezpečnost. Otázkou ovšem je, zda se vládcům světa něco takového vůbec hodí, nebo zda novou technologii využijí ve svůj prospěch. Dále čtěte: Ultrarychlá kamera udělá až jeden bilion snímků za sekundu.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky