Pokud jedete na hory, pak věnujte pozornost správnému uložení všech nebezpečných zavazadel

 Auto-Moto 
02. února 2020 13:29 / Mirka Malá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Správné uložení zavazadel a lyží je důležité Pinterest
Chystáte se na hory autem? Pak máte v autě lyže, hole, snowboardy, a když jedete s dětmi, tak až 30 dalších položek výbavy a osobních zavazadel. Pokud je ale do auta nasoukáte nesprávně, můžete si přivodit pořádné problémy.

Jak před cestou na hory tedy správně a bezpečně naložit do auta vše tak, abychom si nezadělali na problémy?

Nosič lyží

Pro různé typy aut a taky různé způsoby použití je možné si vybrat ze 4 druhů nosičů lyží. Jsou to střešní nosiče, nosiče lyží na vně uložené náhradní kolo, nosiče lyží na tažné zařízení nebo magnetické nosiče. Ty jsou dobrým řešením pro příležitostné lyžaře, protože se snadno montují. Nedoporučuje se však jízda rychlostí vyšší než 90 km/h a v případě nehody je tento druh nosičů méně bezpečný.

Pro nadšené lyžaře jsou nejpraktičtější nosiče lyží, které se připevňují k podélným střešním nosičům nebo k tažnému zařízení. Pokud se rozhodnete pro střešní nosiče, měly by špičky lyží směřovat vždy dozadu.

Lyže uvnitř auta

Mnozí si možná myslí, že lyže v dnešní době do auta už nesmí, není to ale pravda. Pokud máte ve voze sklopná sedadla, můžete své lyže či snowboardy převážet uvnitř vozu, pokud tedy jedete na hory jen ve dvou. Je však důležité, aby byly uloženy ve speciálním vaku a pevně připevněny k vozidlu. Volně uložené lyže představují pro cestující vážné riziko, protože pár lyží o hmotnosti 5 kg má rázem při kolizi v rychlosti 50 km/h hmotnost 150 kg.

Tašky a kufry

Především těžké lyžařské boty by měly být umístěny vzadu na podlaze tak, aby se za jízdy nemohly pohybovat sem a tam. Ideálně je v kufru vašeho auta obložíte dalšími zavazadly.

Lyžařské hole a přilby můžete potom položit na všechna tato zavazadla, ovšem nikdy ne na horizontální plochu za sedadly. V případě nehody nebo prudkého brzdění by snadno někoho zranily.

Střešní box

Pokud se do auta se svými věcmi nemůžete vejít, pomůže vám střešní box. Je  dostatečně velký pro přepravu lyží, snowboardů a ostatního vybavení. ldeálně zvolte ten s nízkým profilem, protože méně zatěžuje aerodynamiku vašeho auta, což pocítíte na spotřebě paliva. 

Řízení

Pokud jste tedy všechna svoje zavazadla, lyže, hůlky a další věci do svého auta dostali, mějte na paměti, že vše, co na hory vezete, má vliv na na vaši jízdu. Proto si především zkontrolujte, zda je tlak v pneumatikách dostatečný pro takto přeplněný naložený vůz. Za jízdy se pak snažte nebrzdit na poslední chvíli a vyvarujte se prudkým pohybům volantem. Hlavně nezapomeňte, že vaše zcela naložené auto má delší brzdnou dráhu. Dále čtěte: Jak se správně chovat na vozovce, když je náledí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech