Jak se správně chovat na vozovce, když je náledí

Na náledí nepomohou ani asistenční systémy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
25. ledna 2020 06:54 / Depositphotos
  2   1
Náledí na silnicích je realita posledních dní, kterou řidiči velmi často podceňují. Celá řada z nich za volantem spoléhá na moderní stabilizační systémy ve svých vozech. Když se navíc k náledí přidá i šero, mlha a jemné srážky, řidiči se velmi často dostávají do problémů, jež končí tragicky.

Náledí na silnici je nebezpečné, a to zvlášť tehdy, když se jedná o lokální náledí, se kterým řidič nepočítá, a které často vzniká náhle a v místech, kde by jej nikdo nečekal. Řidiči ale přesto svoji jízdu situaci na vozovce nepřizpůsobí. Jak se tedy správně chovat na náledí?

Dodržujte větší rozestup

Brzdná dráha se při náledí mnohonásobně prodlužuje. Jestliže při devadesátikilometrové rychlosti auto zastavíte na suché vozovce na sedmdesáti metrech, na mokru zabrzdí na metrech devadesáti. Pokud je však vozovka namrzlá, prodlužuje se brzdná dráha téměř na čtvrt kilometru. Proto je zvlášť důležité snížit na náledí rychlost a zvětšit rozestup.

Do zatáček najíždějte pomalu

Nejvíce nehod na náledí se stane v zatáčkách, ve kterých řidiči podcení povětrnostní podmínky, najedou na led a dostanou se do smyku. Pokud vás auto v zatáčce přestane poslouchat a míří ke krajnici, nezrychlujte ani nebrzděte a jen ještě více jemně pootočte volantem. Pokud jedete dost pomalu, kola se chytí a auto se srovná.

Pokud vás v zatáčce předbíhá zadní část vozu, kola naopak jemně srovnejte. Všímejte si stavu vozovky a ani v moderních autech nespoléhejte jen na stabilizační systémy. Na ledu vás ani tyto systémy nemusí zachránit.

Pozor si v současném počasí dávejte také na jev, kterému se říká černý led, který vzniká při teplotách kolem nuly. Černý led je tenoučká průsvitná vrstvička ledu na asfaltu, který vypadá, jako by byl jen mokrý nebo dokonce suchý. Řidiči si jej velmi často nevšimnou a auto na černém ledu je rázem prakticky neovladatelné.

V takové chvíli je důležité zapomenout na prudké manévry s volantem a prudké brzdění. Jeďte pokud možno plynule, bez náhlých změn směru či rychlosti. Dále čtěte: Srážky se zvěří jsou stále častější. Víte, co v takovém případě dělat?

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Dům a zahrada

Obří dávka vitaminů v malé misce. Super zdravé potraviny lze pěstovat i v garsonce s minimálním prostorem

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu