Nová baterie by mohla nabít elektromobil již za deset minut

Nemusí trvat dlouho, aby se stala běžnou záležitostí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
08. ledna 2020 09:17 / Depositphotos
  7   5
Nová lithium-iontová baterie by mohla dramaticky snížit domu nabíjení elektromobilu a fakticky ji přiblížit času, který je potřeba k natankování auta se spalovacím motorem.

Zapomeňte na dlouhé hodiny, po které musíte nabíjet svůj elektrický vůz. Nová baterie vytvořená vědci ve státě Penn může nabít elektromobil za pouhých 10 minut.

Nová lithium-iontová baterie by mohla dobít elektrická vozidla na dojezd zhruba 320 kilometrů v čase srovnatelným s tankováním běžného auta. Nová technologie pracuje na principu rychlého zahřátí baterie na 60 stupňů Celsia a jejího ochlazení zpět na pokojovou teplotu během nabíjení.

Extrémní kolísání teploty může za normálních okolností způsobit destrukci lithium-iontových baterií, které tak mohou zkratovat. Vědci však pomocí výpočtových metod ohřevu a omezením vystavení baterie vysokým teplotám našel způsob, jak tomu zabránit a urychlit dobíjení baterie.

Baterie jsou obvykle nabíjeny a vybíjeny při stejné teplotě. Ale díky prudkému žáru vědci zjistili, že dokážou v baterii udržet vyšší náboj, aniž by to ohrozilo její životnost.

Trik spočívá v tenké fólii vyrobené z niklu, která přenáší náboj rovnoměrně na bateriový článek. Když vědci zvyšovali teplotu, zjistili, že fólie pomohla zabránit přehřátí baterie na vnější straně nebo zničení jiných částí uvnitř. Problémem ale zůstávala skutečnost, že baterie neměly příliš velkou životnost. To se ale vědcům rovněž podařilo vyřešit. Tato baterie nyní vydrží až 1700 dobití.

Doby nabíjení elektrických automobilů na trhu zatím zůstávají dlouhé, což kromě samotné pořizovací ceny elektromobilu vede k opatrnému zájmu zákazníků. I v otázkách životnosti baterií je stále co dohánět. Firmy ale stále investují nemalé peníze do výzkumu, aby vytvořily výkonnější baterie, které by snížilly dobíjecí čas na minimum při zachování dlouhé životnosti.

V září dostali vědci z Dalhousie University v Kanadě velkou finanční injekci, aby vytvořili superbaterii, která by vydržela až 1,6 milionu ujetých kilometrů, než ji bude třeba vyměnit. Ve spojení s novými metodami nabíjení, lepší technologií baterií a pohonem, který povede k tomu, aby elektrická vozidla vydržela déle, to nakonec nemusí trvat tak dlouho, než se 10minutové nabíjecí stanice stanou běžnou záležitostí. Dále čtěte: Pokud jezdíte na LPG, nezapomeňte natankovat zimní verzi.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Dům a zahrada

Abyste docílili krásných květů na jaře, musíte se o okrasnou zahradu na podzim dobře postarat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu