Hasiči převzali nové speciály Tatra pro zásahy v těžkých podmínkách. Vydrží téměř vše

 Auto-Moto 
17. října 2018 10:40 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tatra při vývoji cisteren kladla důraz na maximální odolnost Tatra Trucks
Ve středu 10. října převzali zástupci HZS ČR v Jihlavě dvojici zcela nových hasičských speciálů Tatra. Výrobce při jejich výrobě dbal na maximální odolnost během náročných zásahů. Nové odolnější cisternové stříkačky CZS 40 Titan jsou postaveny na unikátním podvozku Tatra.

Tatra vyrobila pro Hasičský záchranný sbor dvojici nových stříkaček CZS 40 Titan, které se pyšní zvýšenou odolností oproti svým předchůdcům. Nové velkoobjemové cisterny CZS 40 Titan jsou určeny pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Proto jsou vybaveny pancéřovanou kabinou i zodolněnou nástavbou a konstrukcí podvozku, které chrání nejen posádku, ale hasicí zařízení a technologie.

Unikátní vozidla budou sloužit záchranným rotám v Hlučíně a Zbirohu, přičemž hasiči plánují ještě pořízení třetího kusu pro záchranné roty v Jihlavě.

Štříkačky jsou postaveny na ověřeném voze řady Tatra Force s podvozkem v konfiguraci 8 x 8 kopřivnické společnosti. Vozy CZS 40 Titan se veřejnosti poprvé oficiálně představí během slavnostní přehlídky Armády České republiky a záchranných a bezpečnostních složek ČR na Evropské třídě v Praze 28. října tohoto roku, jež se bude konat při příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku Československé republiky.

Nové speciály mají ve službě nahradit hasičské tanky SPOT-55, které technicky zastarávají a budou postupně vyřazeny. Vozidla CZS 40 Titan je možné nasazovat v zamořeném prostředí, jsou vhodná pro hasební zásahy či průzkumné a monitorovací akce při haváriích v chemických a petrochemických podnicích nebo v místech s nevybuchlou municí.

Podvozek vozů je opatřen čtyřmi řiditelnými nápravami s centrálním dohušťováním pneumatik. Třetí a čtvrtá náprava se natáčejí do rychlosti 30 km/h na základě pokynů palubní elektroniky dle natočení náprav předních, centrální dohušťování pneumatik je ovládáno dálkově přímo z místa řidiče. CZS 40 Titan je vybaveno šestiválcovým motorem o výkonu 373 kW a plně automatickou převodovkou.

Čtyřmístná pancéřovaná kabina dokáže ochránit posádku proti explozi protitankové miny. Kabina je vybavena i systémy ochrany posádky před účinky chemických, biologických, radioaktivních a dalších toxických látek včetně následků použití zbraní hromadného ničení.

Posádku tvoří trojice mužů, čtvrté sedadlo je určeno pro připadnou evakuaci ohrožené osoby. Pancéřovaná okna mohou být vybavena demontovatelnou drátěnou ochranou, dveře kabiny jsou napojeny na pneumatický sytém vozidla pro snadnou manipulaci při otvírání a zavírání.

Nástavba vozidla ukrývá mimo jiné nádrž o objemu 12 tisíc litrů. Čerpací zařízení je obsluhováno dálkově pomocí dotykových tabletů. Stříkačka dokáže chrlit více než 4 tisíce litrů za minutu. Dále čtěte: (Legendární Albatros létal ve čtyřiceti zemích světa. Přichází jeho nástupce).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu