Vesmírný robot přistál na asterodiu. Bude hledat stopy po vzniku Sluneční soustavy

 Technologie 
04. října 2018 09:00 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Robotická krabice přistála na asterodiu Internet
Japonská sonda Hajabusa 2 úspěšně vysadila na povrchu vzdáleného asteroidu francouzsko-německé pozorovací zařízení MASCOT. Tento vesmírný robot bude shromažďovat údaje o teplotě a složení povrchu asteroidu Ryugu.

Dlouho očekávaná fáze mise japonské sondy Hajabusa 2 byla úspěšně dokončena, když sonda vysadila na vzdáleném asteroidu Ryugu německo-francouzské pozorovací zařízení MASCOT. Tento vesmírný robot je součástí projektu, který má za cíl najít vodítko ke vzniku Sluneční soustavy.

„Po ověření dat zaslaných Hajabusou 2 můžeme potvrdit, že MASCOT se podle plánu oddělil od sondy,“ oznámila japonská kosmická agentura JAXA na Twitteru. Dnes německá kosmická agentura, která na výrobě modulu spolupracovala, potvrdila, že modul úspěšně přistál.

Přistávací modul MASCOT byl vypuštěn a zamířil na asteroid. Během poměrně náročného manévru se sonda k asteroidu přiblížila až na vzdálenost padesáti metrů. Sonda bude schopna vysílat a sbírat údaje po dobu pouhých 16 hodin, jelikož je poháněna baterií. V kontejneru MINERVA-II 2 sonda kromě MASCOTa převáží ještě robota Rover-2, který má na asteroid dosednout příští rok.

První odebírání vzorků z povrchu asteroidu zahájí JAXA koncem měsíce. Během této akce se Hajabusa znovu přiblíží k jeho povrchu a pomocí speciální hadice vzorky odebere. Příští rok v březnu či dubnu pak sonda vystřelí na asteroid projektil, který vytvoří malý kráter, ze kterého odebere sonda další vzorek. S odebraným materiálem se sonda vrátí zpět na Zemi v roce 2020.

Sonda Hajabusa 2 bez lidské posádky letěla do blízkosti asteroidu Ryugu více než tři roky, během nichž zdolala 280 milionů kilometrů, a u asteroidu operuje od června. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný. Přestože její návrat zkomplikovaly technické problémy, na Zemi přistála v polovině roku 2010. Dále čtěte: (Bombardování během druhé světové války vysílalo rázové vlny hluboko do vesmíru).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda